Шокиращите финансови и правни ресурси, които замърсяващите корпорации за изкопаеми горива влагат в опитите си да заглушат активисти и неправителствени организации, са най-ясното доказателство, че работата ни дава резултати и води до реални климатични действия.
Голяма и важна част от дейността на „Грийнпийс“ – Интернешънъл и на всеки от офисите на организацията по света се състои в това да даваме гласност на хора и общности, чиито проблеми остават пренебрегнати и нечути. За съжаление, много пъти това са най-уязвимите групи в едно общество – деца, хора в неравностойно положение, малцинствени общности, бежанци или жители на бедни региони.
Освен, че те са сред първите, които усещат негативните последици на климатичните промени (здравни рискове, замърсяване, суша, пожари, наводения), често пъти именно те плащат и човешка цена, която стои зад увеличаващите се печалби на частни интереси.
Навсякъде по света виждаме как корпоративната алчност води до финансова експоатация, замърсяване на въздуха, на водата, почвата и дори до принудително изселване на цели населени места. Но често гласовете на потърпевшите биват заглушени чрез редица правни, финансови и дори политически действия.
Делата „шамари“ (от английски: SLAPP – Strategic Lawsuits Against Public Participation или стратегически дела против публично участие) са една от правните тактики, чрез които корпорации или други властови играчи се опитват да заглушат не само хората, които им се опълчват, но и активистите, академиците и дори журналистите, които ги подкрепят. Това са явно неоснователни или силно преувеличени съдебни производства, насочени срещу критични представители на обществеността. Тези дела целят налагане на цензура, сплашване, финансов и психологически натиск върху хората, които критикуват действията на тези играчи и предотвратяване на видими прояви на подкрепа и солидарност.

Миналата година разказахме за емблематична победа на „Грийнпийс“, след като Федералният съд в Калифорния прекрати именно такова дело, заведено срещу служители на „Грийнпийс“ от САЩ и Канада. Това сложи край на седемгодишна съдебна битка на стойност 100 милиона долара, започната през 2016 г. в следствие на критики от страна на „Грийнпийс“ към неустойчивите практики на канадската дърводобивна компания Resolute Forest Products.
Този успех и редица други положителни примери доказват важността на обективна правосъдна система и нуждата от мерки за превенция на подобни злоупотреби с правния процес. Според доклад, представен от Коалицията против SLAPP дела в Европа (CASE – Coalition Against SLAPPs in Europe), към август 2023 г. в Европа се водят 820 дела „шамари“, 161 от които са били заведени през 2022 г., което бележи значителен ръст спрямо предходната 2021 г. В отговор на този засилващ се натиск, през април 2024 г. Съветът на ЕС прие Директива 2024/1069, която установява редица процедурни защити и мерки при очевидно необосновани искове или злоупотреба със съдебни производства по граждански дела. Особено важен аспект на Директивата е трансграничното ѝ приложение – ако в държава извън ЕС се повдигнат обвинения срещу гражданин на ЕС или организация, регистрирана в Съюза, то тогава всяка от 27-те държави членки може да откаже признаването и изпълнението на това съдебно решение, стига местен съд да го счете.
„Грийнпийс“ – Интернешънъл е първата организация, която се позовава на новоприетата Директива. С известие за отговорност, изпратено през юли тази година, международната екологична организация информира американската компания за изкопаеми горива Energy Transfer (ET) за намерението си да заведе дело в нидерландски съд за възстановяване на всички щети и разходи, понесени в резултат на SLAPP дело, водено от ЕТ от 2017 г. насам, ако ET не се откаже от делото „шамар“. Energy Transfer, която управлява една от най-големите мрежи за енергийна инфраструктура в САЩ, провокира обществено недоволство през 2016 г. с проекта за строеж на газопровод в Северна Дакота. Демонстрациите срещу проекта бяха инициирани от членове на коренното племе на сиуксите от Стендинг рок, чиито свещени земи се намират в непосредствена близост до газопровода. Строежът застрашаваше и водоизточник на местното население. Шумните и продължителни протести успяха да привлекат значително внимание към каузата и доведоха до вълна на солидарност и подкрепа.

В отворено писмо до банките, финансиращи проекта, „Грийнпийс“ – Интернешънъл и повече от 500 други организации изразиха съпричастност с протестиращите и адресираха своите притеснения. В резултат на това ET повдига обвинение на стойност 300 милиона долара срещу „Грийнпийс“ – Интернешънъл и „Грийнпийс“ – САЩ за предполагаемо неверни и клеветнически изявления. От самото начало на процеса е ясно, че това е злонамерен опит не само за ограничаване на „Грийнпийс“, но и да се омаловажат действията на местните общности. С неоснователното си твърдение, че протестите са тайно организирани от „Грийнпийс“ с цел набиране на средства, ЕТ прави опит да пренапише историята и неглижира исканията, притесненията и убежденията на местното население.
„Делото на Energy Transfer е перфектен пример за това, което Директивата на ЕС цели да прекрати: мощни играчи, използващи необосновани правни искания и претенции за разходи, за да заглушат критиците“, каза Даниел Симонс, старши юридически съветник по стратегическа защита на „Грийнпийс“ – Интернешънъл.
Много организации не разполагат с необходимите ресурси да се опълчат на масивна правна атака и този прецедент е важна стъпка към това да прекратим порочната практика и да укрепим демократичния процес, като участваме в него активно и невъзпрепятствано.