Ела тази събота, 22.02 от 18:00 ч. в Cush.BAR, Дома на киното на откриването на изложбата Активизъм за справедлив енергиен преход отвъд въглищата. 

Изложба: „Активизъм за справедлив енергиен преход отвъд въглищата“
Greg McNevin

Педиатър от Германия, адвокат от Испания, учителка по литература и общински съветник от Полша, художник от Румъния. Активисти от различни държави, но с обща мисия. Техните истории се пренасят в България с помощта на 3D принтер. Стилизираните фигури на петимата жители на въглищни региони, които се борят за чиста околна среда и справедлив енергиен преход, можеш да разгледаш в Cush.BAR до 01.03.2020. Експозицията, създадена за Конференцията за климата в Полша през 2018 г., вече обиколи няколко европейски държави и сега е в София. Тя разказва за трудностите на хората, които живеят във въглищни региони, но и вдъхновява, чрез примера на петимата непримирими активисти.

Днес разказваме първата от петте истории, на които е посветена изложбата – на педиатъра Кристиан Доринг от Кьолн.

Д-р Кристиан Доринг, педиатър, в кабинета си в Кьолн, Германия
06.10.2018 г., Greg McNevin / Europe Beyond Coal

Педиатърът Кристиан Доринг от Кьолн е един от многото жители на Северен Рейн-Вестфален в Германия, които са изложени на замърсяването от въглищните централи на енергийния гигант RWE. Замърсяването в региона, което идва от само четири от многото централи на компанията, е отговорно за 65% от нанесените вреди върху здравето на хората, включително 1200 случаи на преждевременна смърт и 3,4 милиарда евро разходи за здраве годишно.

В радиус от 200 км от тези четири централи живеят 46 милиона души. Д-р Доринг е загрижен за пациентите си и за това как замърсяването от въглищните централи допринася за лошото качество на въздуха в Кьолн, региона и извън него, тъй като замърсители като ултрафините частици могат да изминат дълги разстояния. Той също е обезпокоен, как замърсяването на въздуха може да повлияе на развитието на децата.

“По време на бременност, дори 3 месеца преди зачеването, замърсителите, вдишани от майката могат да бъдат решаващи, като допринасят за здравословната обремененост на новороденото за цял живот. Като педиатър, възможностите ми за лечение са ограничени още от началото на работа с децата.”

Той твърди, че един от ефектите от излагането на замърсен въздух може да е намаляване на теглото на новороденото до под 2500 грама. Педиатърът също добавя, че впоследствие нараства и процентът на случаи на преждевременно раждане. Проучвания също показват, че при бебетата, изложени на замърсяване от въглища, оформянето на белите дробове е по-бавно, а и неврологично им развитие е поставено под риск. Частиците от въглищни сажди са едно от най-отровните вещества, които могат да бъдат открити във въздуха. Тези ултрафини частици, които проникват дълбоко в тялото, дори по време на бременността, пренасят полиароматни въглеводороди (ПАВ), диоксиноподобни химикали, оказват влияние дори на ДНК. Те са кошмарът на всеки педиатър. 

“Децата, които живеят в Хелентал, Айфел, мястото с най-чист въздух в Германия, трябва да пушат повече от 1,8 цигари на ден, за да бъдат изложени на сходен здравен риск като този при децата от Кьолн поради замърсяването на въздуха.

Кристиан Доеринг подчертава, че е важно да се диша чист въздух по време (и преди) бременност. Въздух, който не е замърсен от прахови частици от изгаряне на въглища и други изкопаеми горива. За жалост, той може да лекува симптомите само дотолкова, доколкото това е възможно. “Притеснителното е, че проблемът започва преди дори детето да се е появило на бял свят.”

Посети изложбата, за да преживееш и научиш и останалите 4 истории – събота, 22.02.2020, от 18ч.