Автор: Кейт Форд
Превод: Ива Димитрова

Общественото здраве е в извънредна ситуация. Приблизително 4,5 милиона души по света умират всяка година от причини, пряко свързани със замърсяването на въздуха от изгаряне на изкопаеми горива, показва скорошно проучване. Същевременно, водещите участници в замърсяването на въздуха – въглищни, петролни и автомобилни компании печелят, докато плащаме цената със здравето си и това на планетата.

Освен че допринася за замърсяването на въздуха, изгарянето на изкопаеми горива е водещата причина за глобалните климатични промени. И все пак компаниите, които подхранват кризата със замърсяването на въздуха, и правителствата, които го позволяват, не правят достатъчно, за да преминат към чиста енергия.

Добрата новина е, че по света милиони хора като теб се изправят и искат решения. Въпреки шокиращата небрежност от страна на големите корпорации, хората се събират, за да се борят за бъдещето, в което всички можем да дишаме въздух, който не вреди на нас, нашите деца или планетата. Както каза Грета Тунберг, „Промяната идва, харесва ли ви или не“. Ето три вдъхновяващи примера за това, как силата на обществото задава посоката:: 

1. Група от 31 граждани съдят правителството

Джакарта има един от най-тежките проблеми със замърсяването на въздуха в света и през юли 2019 г., след случас на сериозно влошаване на качеството на въздуха  31 граждани на Джакарта подадоха иск срещу правителството за липсата на действия по отношение на замърсяването на въздуха. Чрез него гражданската инициатива – Обединение за чист въздух, поиска действия от правителството, президента и министерствата..

Група от 31 граждани съдят правителството на Индонезия. © „Грийнпийс“

В отговор на съдебното дело 26 000 души подписаха петиция с искане от Министерството на околната среда и горите да приеме стандартите за безопасност на замърсяването на СЗО на национално ниво. Асоциацията на кърмещите майки в Индонезия също се включи. Те са загрижени за опасното въздействие от замърсяването на въздуха върху здравето на техните деца. Лекари от цяла Индонезия също се присъединиха към акцията в подкрепа на исканията и напомняйки за спешната нужда от намаляване на замърсяването на въздуха. Губернаторът на Джакарта отговори на хората и обеща да изпълни голяма част от исканията, посочени в делото.

2. Майка ръководи национално движение

„Грийнпийс“ – Белгия стартира проект за мониторинг на нивата на замърсяване на въздуха в 222 училища в цялата страна. Според доклада две трети от участващите училища страдат от въздух с лошо качество; има спешна нужда от намаляване на замърсяването на въздуха на тези обекти. Националната телевизия проследи проекта и засне документален филм  за проблемите с излагането на деца на токсични съединения, а впоследствие Анекатриен, загрижена  майка, събра група родители, които да затваарят улицата пред училището всеки петък сутрин.

A mother leads national movement in Belgium. © Greenpeace
Майка води национално движение в Белгия. © „Грийнпийс”

Анекатриен призовава и други родители и училища да се присъединят. Страстта й разпалва национално движение. Родителите в цялата страна се събират и затварят улиците пред училищата  всяка седмица до местните избори, за да поискат промяна. Техните действия са довели до това замърсяването на въздуха да е на дневен ред в политиката и до зелена политическа вълна на изборите в Брюксел. Също така, затваряне на улиците пред училищата по време на час пик се превърна в популярна местна мярка за справяне със замърсяването на въздуха в различни градове в страната.

3. Общественото финансиране спомага за прехода към възобновяема енергия

Благодарение на подкрепата на стотици хора, които финансират промяната, седем болници в Тайланд получиха слънчеви инсталации на покрива си през 2019 г. Това невероятно обществено набиране на средства позволи на болници в цялата страна да изградят слънчеви покриви, намалявайки влиянието на токсичните  изкопаеми горива и разходите за електроенергия на болницата .

Solar Rooftop at Luang Suan Hospital in Thailand. © Greenpeace / Arnaud Vittet
Болницата Langsuan в провинция Чумфон,Тайланд финансира и изгражда втора болница със слънчева инсталация чрез Thailand Solar Fund и колаборация от 15 сътрудничества, тласкащи държавата към възобновяема енергия. © „Грийнпийс“ © Арнауд Витет / „Грийнпийс“

Част от решението на замърсяването на въздуха сме ние; ти и аз, действайки заедно. Можем да започнем веднага.

Какво може да се направи:

  1. В България активни граждани водят успешна борба срещу изгарянето на отпадъци в „ТЕЦ Бобов дол“. Която трябва да продължи, за да има дълготрайни резултати. 
  2. Нека се справим с кризата, като изградим по-здрава, по-справедлива и по-безопасна среда за всички нас в синхрон с природата. – Подпиши петицията за Зелено възстановяване от кризата породена от пандемията COVID-19
  3. Организирай събитие – използвай наръчника на „Грийнпийс“ , за да реализираш събитие в твоя район и да покажеш на какво са способни хората. 
  4. Ако имаш идея, визия или проект как възстановяването от кризата да е зелено и насочено към бъдещето, сподели ни я до 21 юни! – Включи се в предизвикателството „Зелено възстановяване“.
  5. Гледай филма „Въздухът, който дишаме“ на „Грийнпийс“ с твоите близки и приятели.