В поредица от публикации, представяме най-добрите идеи на участниците в предизвикателството ни „Зелено възстановяване“

Предизвикателството „Зелено възстановяване“ завърши. Неговата амбиция бе да стимулира хора да споделят идеи, които са приложими в различни сфери на човешкия живот и да дават градивно решение за локален или глобален проблем. Търсеха се решения, които да отправят послание за възстановяване от кризата с поглед в бъдещето, в което здравето на хората и планетата са приоритет, а не толкова насочени към предишното „нормално“ състояние на замърсяване, сеч, изчезване на застрашени видове и свръхпроизводство.

© Даниела Янкова/ „Грийнпийс“

В него се включиха над 35 души, които изпратиха общо 27 идеи. Предложенията преминаха в две фази на журиране, а в резултат бяха избрани 12-те, които получиха най-високи оценки по предварително заложените критерии. Те ще бъдат представени в поредица от публикации.

Ако и ти смяташ, че възстановяването от кризата трябва да се случи разумно, подпиши петиция: https://act.greenpeace.org/page/60646/petition/1


Обучения за държавната администрация с фокус върху устойчивия начин на живот и биоразнообразието

Проектът на Фондация „НО Студио“ цели да свие съществуващата бездна между природозащитниците и институциите, отговарящи за екологичните политики в страната. Предложението на организацията включва пакет от онлайн и присъствени обучителни курсове и теренни практики, покриващи основни познания в различни области от екологията и устойчивото развитие, като градско земеделие, градинарство, пчеларство, орнитология, ботаника/билкарство, зоология и т.н. Идеята се основава на обученията за държавни служители, разработени от Института по публична администрация, с цел допълнителна квалификация и повишаване на професионалната мотивация на служителите. Екипът на Фондацията отчита повишен интерес сред обществото през последните години към увеличаващата се палитра от екологични курсове, предлагани от различни екоорганизации, учебни заведения и туристически дружества. Тази положителна тенденция маркира потенциалния успех пред възможността за разширяване на таргет групите в посока държавните институции, имащи най-пряка обвързаност с темите предвид естеството на работата им и административната им ангажираност с опазването и консервирането на българската природа.

Пакетът от курсове предвижда привличането на експерти за лектори: представители на природозащитните организации; служители в структурите на БАН, природните паркове или вузовете. „От една страна, необходимо е да се демонстрира високо ниво на експертност, за да се привлече вниманието на потенциалните участници, от друга – подобно взаимодействие между публичния и частния сектор би подобрило диалога и доверието помежду им,“ коментират от организацията

Примерен изглед на платформата с обучителни курсове
Примерен изглед на платформата с обучителни курсове © Фондация „НО Студио“

Планира се и провеждането на практики на терен, в които служители в институциите да бъдат развеждани из защитените зони на България, част от НАТУРА 2000, и с помощта на учени – експерти в съответните природонаучни сфери, да научават през собствените си възприятия и емоционални преживявания важни уроци за екосистемите и защо е нужно да ги опазваме.

В дългосрочен план създадената база от курсове би могла да бъде разпространявана и свободно за широката публика – безплатно или срещу символична такса с цел бъдещо финансиране на дейностите по проекта. Възможно е и адаптиране на част от материалите за детска аудитория.

Ако си вдъхновен от идеята на Фондация „НО Студио“, не се колебай да се свържеш с нас или директно с авторите на проекта.

Ако мислиш, че инвестициите за справяне с пандемията и последствията от нея, трябва да бъдат за смислени идеи като тази, подпиши петицията: https://act.greenpeace.org/page/60646/petition/1