В поредица от публикации, представяме най-добрите идеи на участниците в предизвикателството ни „Зелено възстановяване“

Автор: Денис Исметов


Предизвикателството „Зелено възстановяване“ завърши. Неговата амбиция бе да стимулира хора да споделят идеи, които са приложими в различни сфери на човешкия живот и да дават градивно решение за локален или глобален проблем. Търсихме решения, които да отправят послание за възстановяване от кризата с поглед в бъдещето, в което здравето на хората и планетата са приоритет, а не толкова насочени към предишното „нормално“ състояние на замърсяване, сеч, изчезване на застрашени видове и свръхпроизводство. 

В предизвикателството се включиха над 35 души, които изпратиха общо 27 идеи. Предложенията преминаха журиране, а в резултат бяха избрани 12-те, които получиха най-високи оценки по предварително заложените критерии, които представяме в поредица от публикации.

Ако и ти смяташ, че възстановяването от кризата трябва да се случи разумно, подпиши петиция: https://act.greenpeace.org/page/60646/petition/1


„Енергийна пътека“ (Energy path)

Следващата идея от предизвикателството спада в категория „Възобновяеми енергийни източници“ (ВЕИ). Те са алтернативи на изкопаемите горива, които допринасят за намаляването на емисиите на парникови газове, като разнообразяват енергийния микс и намаляват зависимостта от вредните и замърсяващите изкопаеми горива. Те са и важно направление от Зеленото възстановяване. 

Авторът на идеята, Денис Исметов е позитивен и активен младеж от гр. Шумен, ученик в ПГМЕТТ „Христо Ботев“, с профил „Компютърна техника и технологии“.  Той е част от клуба по Роботика вече 5-та година, където обучава деца, ръководи младежкия проект Робо Академия и е част от Общинския младежки съвет на града. Има много спечелени награди в областта на информатиката, науката и технологиите.

През 2018 г. Денис започва разработката на своя проект „Енергийна пътека“ (Energy path). Принципът на работа е преобразуването на механична енергия в електрическа при движението на човека. Целта на проекта е изработване на пътека от плочки, в които има вграден механизъм за генериране на електрическа енергия. Идеята е при преминаване на пешеходците по тази пътека, да се генерира енергия, която да зарежда акумулатор. Авторът предлага съхраняваната енергия да се използва през нощта за захранване на уличното осветление.

площад „КРИСТАЛ“, гр. Шумен © Денис Исметов

Денис предлага пътеката да бъде изградена от 16 бр. тротоарни плочки, всяка от които да е с размер 30х30 см и да имат следната структура: 

  1. Горна повърхност – закалено стъкло или здрав пластмасов материал или други подобни материали; 
  2. 30 бр. активни елементи с външен диаметър 35 мм, свързани чрез проводници в обща структура към контролер (за зареждане на акумулатор / микроконтролер); 
  3. Долна основа, на която са закрепени активните елементи, които извършват преобразуващия процес; 
    • Акумулаторна батерия – 12 V;
    • Уличното осветление да бъде със светодиоди, тъй като светодиодите са по-енергоспестяващи и по-отдаващи светлина от обикновените лампи с нажежаема жичка. 
Схема за генериране на механична енергия © Денис Исметов
Макет на плочка за генериране на механична енергия © Денис Исметов

Денис Исметов предлага проектът да се приложи на места, където има голямо движение на пешеходци. Така проектът ще спомага за генериране на зелена енергия за захранване на уличното осветление. 

Ето как функционира плочката:

Автор: Денис Исметов
Примерна визуализация на „Енергийна пътека“
Автор: Денис Исметов © Денис Исметов

Не звучи сложно и трудно изпълнимо, нали?

Ако мислиш, че инвестициите за справяне с пандемията и последствията от нея, трябва да бъдат за смислени идеи като тази, подпиши петицията: https://act.greenpeace.org/page/60646/petition/1