Отворено писмо от екологични организации до министрите на транспорта в Европейския съюз преди заседанието на Съвета по транспорт на 3 юни 2021 г.

Уважаеми госпожи и господа министри,

Европейската агенция по околната среда описва железопътния транспорт като най-устойчивия начин на моторизиран пътнически транспорт. Призоваваме Ви да превърнете влаковете в предпочитан избор за пътуване на хората в Европа: ЕС се нуждае от привлекателна и гъста мрежа от международни влакове на дълги разстояния, както за ежедневно обслужване, така и нощни влакове за пътуване на по-дълги разстояния.

Допитване показва, че хората в Европа са готови да преминат от въздушен към железопътен транспорт, дори за международни пътувания. От Вас зависи да направите промяната. Гражданите на ЕС се нуждаят от привлекателни транспортни връзки, удобни времена за пътуване, справедливи цени, лесни възможности за резервация и защитени права на пътниците. Това изисква справедливи пазарни условия за железопътния транспорт в сравнение с въздушния и сухопътния.

В своя междинен доклад Международната пътническа железопътна платформа посочва много предизвикателства по отношение на опита и цифровизацията на клиентите, услугите, инфраструктурата и регулаторната рамка. И все пак, забелязваме важни пропуски, (напр. не се споменава за равнопоставеност при различните видове транспорт) и липсва конкретен отговор.

За да има успех Европейската година на железопътния транспорт, европейските правителства трябва да обсъдят и подкрепят следните мерки на заседанието на Съвета по транспорт:

  1. Поемане на ангажимент за най-малко 30 нови европейски експресни линии и нощни влакове между 2021 г. и 2025 г., както и за краткосрочни подобрения на услугите спрямо европейския график.
  2. Стартиране на програма за финансиране на оперативно съвместим подвижен състав и спални вагони.
  3. Изграждане на възможност за обмяна на информация в реално време и свързване на билетните системи на железопътните оператори.
  4. Намаляване на таксите за достъп до железопътните трасета за международните влакове, прекратяване на субсидиите за самолетния транспорт и преустановяване на полетите на къси разстояния.
  5. Увеличаване на публичните инвестиции за решаване  на инфраструктурните проблеми и модернизиране на съществуващата инфраструктура.

Без съгласувани и решителни политически действия, Европейската година на железопътния транспорт няма да съживи съдбата на влаковете в Европа, точно по времето, когато се нуждаем най-много от тях. След години на пренебрегване вече е време да се инвестира в индустрия със светло бъдеще.

С уважение:
36 природозащитни организации, сред които и „Грийнпийс“


Копие на Отвореното писмо беше изпратено и до служебния министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията на Република България – г-н Георги Тодоров.

Frankfurt Central Station. © Steve Morgan / Greenpeace
Централната гара във Франкфурт, Германия © Steve Morgan / Greenpeace

Трансформацията на транспортния сектор е важна стъпка към устойчивото ни бъдеще и развитие. Подпиши петицията ни за зелено възстановяване тук: https://act.greenpeace.org/page/60646/petition/

Приложение с подробни мерки:

  1. Поемане на ангажимент за 30 нови европейски експресни линии и нощни влакове между 2021 г. и 2025 г., и краткосрочни подобрения на услугите спрямо европейския времеви график

Начало през 2021 г.:

  • Правителствата трябва да се ангажират с 30 нови международни дневни или нощни линии при съществуващата инфраструктура, както и с краткосрочни подобрения на честотата и времето за пътуване по съществуващите линии, които да бъдат изпълнени между 2021 и 2025 г.
  • Правителствата трябва да създадат също работна група за «Европатакт» – европейски график с влакове и връзки на редовни интервали, подпомагани от Европейската железопътна агенция, инфраструктурните мениджъри и железопътните оператори, които също да разработят визия за графика за 2030 г. и основите на постоянен европейски орган за координиране на мрежата.
  • Обществената подкрепа трябва да се предостави за такива участъци от линии, които не са финансово жизнеспособни – чрез трансгранични задължения за обществено обслужване или чрез първоначални инвестиции.

Защо?

Липсват привлекателни железопътни връзки между много от големите европейски градове – или без всякакво обслужване, или с прекалено много промени или недостатъчна честота. Докато инициативата Европейски Експрес 2.0 се фокусира върху няколко линии и не гарантира, че те действително ще функционират, Европейската комисия планира едва 15 пилотни проекта само до 2030 г. Общата визия за цялостната европейска мрежа от дневни и нощни влакове ще направи планирането на капацитета по-лесно и ще спомогне за установяване на пропуските в обслужването.

  1. Стартиране на програма за финансиране на оперативно съвместим подвижен състав и спални вагони

Начало през 2021 г.:

Правителствата трябва да възложат на Комисията да стартира програма за финансиране на парк от оперативно съвместим подвижен състав и спални вагони. Ресурси могат да бъдат осигурени от отпадането на субсидиите за въздушния транспорт и средствата за възстановяване.

Защо?

Оборудването на подвижния състав за международни линии с различни системи за безопасност и сигнализация увеличава разходите с около 40%. Внедряването на системата за сигнализация и контрол на скоростта (Европейска система за управление на железопътния трафик) и нарастващата хармонизация ще отнеме десетилетия. Допълнителните разходи за оперативно съвместим подвижен състав и липсата на спални вагони са основните пречки за развитието на нови линии. Освен това, такъв проект ще допринесе за зелено и справедливо възстановяване чрез създаването на много устойчиви работни места.

  1. Изграждане на възможност за обмяна на информация в реално време и свързване на билетните системи на железопътните оператори

Начало през 2021 г:

Правителствата трябва да възложат на Комисията да разработи регламент за железопътните билети, който дава възможност на пътниците да търсят и да резервират железопътни билети в рамките на Европа с едно кликване, до 9 – 12 месеца предварително, при закрила на правата на пътниците за цялото пътуване.

Защо?

Обединяването на информация от различни железопътни оператори е технически възможно, но много железопътни оператори не споделят необходимата информация и правата за продажба на билети и не продават директни билети, въпреки поетите преди много години ангажименти от сектора да се справи с този проблем.

  1. Намаляване на таксите за достъп до железопътните пътища за международни влакове и намаляване на полетите

Начало през 2021 г.:

Правителствата трябва да гарантират, че държавите членки ще намалят таксите за международните превози до нивата на директните, включително за нощните влакове. Междувременно, страните вече трябва да използват притежаваната от тях гъвкавост за намаляване на достъпа до железопътните пътища до нивата на преките разходи и да покрият допълнителните разходи за инфраструктурата от своите национални бюджети. Правителствата трябва също да се съгласяват да премахват субсидиите за въздушни пътувания и да забранят трансграничните и вътрешни полети на къси разстояния, където има нощен влак или разумна дневна връзка.

Защо?

Много правителства начисляват не само преки разходи за използване на инфраструктурата, но и допълнителни високи надбавки, понякога специално за международните влакове. Колкото по-дълги разстояния са обхванати, толкова по-високи са разходите. Регламентът на ЕС вече предоставя на държавите-членки гъвкавостта да намалят таксите за достъп до железопътните пътища, без необходимост от коригиране на законодателството на ЕС. Авиокомпаниите се ползват от данъчни облекчения, които правят пътуването с влак по-малко привлекателно. Десет от двадесетте най-натоварени европейски въздушни маршрута могат да бъдат свързани за по-малко от шест часа с влак. Десетте от двадесетте най-натоварени европейски въздушни маршрути могат да бъдат свързани за по-малко от шест часа с влак.

  1. Увеличаване на публичните инвестиции за решаване на инфраструктурните проблеми и модернизиране на съществуващата инфраструктура

Начало през 2021 г.:

Правителствата трябва да подкрепят увеличаването на европейските инвестиции за модернизиране на железопътната инфраструктура и да поискат от Комисията да докладва ежегодно сумата и дела на финансирането от ЕС, насочено към железопътните инфраструктурни проекти. Те следва също да се съгласят да отделят по-висок дял от финансите за възстановяване и сближаване на всяка страна по отношение на трансграничните железопътни проекти и да докладват за напредъка на Европейската комисия.

Защо? Текущите национални и бюджетни планове на ЕС не осигуряват достатъчно финансиране за железопътната инфраструктура. Електрификация, внедряване на Европейска система за управление на железопътния трафик, увеличаване на капацитета на възлите и основните коридори и затварянето на липсващи връзки са ключът, за създаване на инфраструктура, подходяща за съживяване на железопътния транспорт.