9 съвета как да поддържаш жива твоята енергийна общност
Едно от най-важните неща при създаване на енергийна общност е изграждането на стабилен екип. Но създаването на кооператив е не по-малко предизвикателно от поддържането му след това.
© Panos Mitsios / Greenpeace

Едно от най-важните неща при създаване на енергийна общност е изграждането на стабилен екип. Тези проекти винаги се нуждаят от повече хора със свежа енергия и добри идеи, които да допринасят за напредъка им. Ако се чудите откъде да започнете, вариантите са два: да се включите към вече създадена енергийна общност, а ако такава не съществува – да създадете своя! Имайте предвид, че най-големите проекти за енергийни общности също започват от приятелски срещи и неангажиращи разговори. Затова направете първата крачка и дори само един или двама души във вашата общност да се интересуват – срещнете се с тях, за да обсъдите идеите си.

Енергийните общности могат да бъдат в различна форма и различни по размер. Някои са сравнително малки, имат по-малко членове и се занимават само с малки проекти за възобновяема енергия (обикновено соларни панели) или схеми за споделяне на енергия. Други енергийни кооперативи увличат мнозина и се разрастват до хиляди членове – като например кооператива Ecopower в Белгия, който има около 60 000 члена.

Опитът показва, че е по-лесно да убедите повече хора, след като първият ви проект е вече стартиран или когато на членовете се даде възможност да използват енергията непосредствено. Инерцията се натрупва сама. Често проектите се затрудняват да продадат акции при първото си предлагане на дялове, но след това, когато започнат да изграждат инфраструктура, следващото предложение за акции е разпродадено. Когато хората видят успеха на проекта, те искат да се включат. Те са по-склонни да инвестират парите си, когато видят, че даден проект има потенциал.

Но създаването на кооператив е не по-малко предизвикателно от поддържането му след това. Ето защо ви предлагаме 9 съвета как да поддържате жива своята енергийна общност.

Фокусирайте се върху един основен екип

В идеалния случай трябва да се целите към една основна група от хора, които да споделят с вас отговорността за енергийната общност в дългосрочен план – от 4 до 12 души по ваша преценка, в зависимост от нуждите на проекта. Трябва да изградите доверие помежду си, затова отделяйте време за общуване – дори малките неща като приятелските срещи, споделен обяд или непринудени разговори могат да помогнат за това. Намерете време, за да разберете мотивацията на другите и какво ги вдъхновява да действат, защото това ще ви помогне по-добре в разпределението на задачите и отговорностите.

Създайте ядро от лидери

Най-добре е да мислите за вашия основен екип от хора като група от лидери, работещи заедно. Опитайте се да гарантирате, че отговорността за достигане до различни части на вашата общност е споделена между екипа. Говорим за лидерство, което е свързано с улесняване и овластяване на другите, а не това, което е свързано с грубо държание или чиято мотивация е сила и власт над другите. Лидерството е свързано с отговорността, да се грижиш нещата да се случват и е в основата на добрата организация. Развивайте го у себе си и го подкрепяйте в другите.

Не отхвърляйте идеите на останалите

Основен принцип при създаването на енергийна общност е да бъдете гъвкави с вашите идеи. Трябва да намерите баланс между своята собствена представа и предложенията на другите участници. Попитайте ги каква е тяхната визия за общността. Уверете се, че слушате също толкова активно, колкото говорите – все пак това е общност, а не еднолично дружество. Именно разнообразната група е тази, която може да допринесе с различни умения, връзки и идеи. Винаги съгласувайте следващите стъпки заедно в края на всяка среща.

Научете се да работите заедно

Ключово е да бъдете гъвкави в начина, по който подхождате към груповата работа, така че всеки да може да участва пълноценно. Със сигурност ще отнеме време, за да се научите да работите заедно. И ако нечий стил е различен от вашия, това не означава, че той „греши“! Имайте предвид различните личности, способности и компетенции, които съществуват във вашия екип. Важна е добрата модерация и дефиниране на правила за срещите и цялостния процес на работа. При възникването на конфликти е важно винаги да отделяте време, за да се справите като група с възникващите предизвикателства и да приемете, че всеки ще трябва да направи компромис в даден момент. Наличието на съгласуван набор от ценности и насоки за групата също може да бъде от полза.

Популяризирайте идеите си

Въпреки че изглежда очевидно, идеята за енергийната общност трябва да достигне до колкото се може по-широка аудитория. От една страна, това означава, че трябва да комуникирате с хората в групата. Постарайте се да достигате до различните части от нея, а не само до най-активните участници. Уверете се, че усилията ви са последователни и не забравяйте, че хората са различни. От друга страна, комуникацията трябва да бъде насочена и към по-широка общественост или към хора, които потенциално могат да се присъединят към вас. Помислете предварително как различните групи биха приели идеите ви и подгответе добре посланието и думите си.

Съобразявайте се с груповата динамика

В почти всички групи, които се опитват да работят за промяна, е вероятно да се появи трудност в комуникацията. Сигурно в някакъв момент ще има разногласия и дори конфликт, като обикновено това се случва при разпределението на отговорностите и контрола. Трябва да бъдете готови това да се случи и да се справите с тези ситуации с търпение и разбиране. Помнете, че общността се създава, защото хората имат повече сила, когато са заедно – независимо дали целят да спрат открития добив на въглища, или да поставят слънчеви панели на покривите си.

Поддържайте групата

Изграждането на енергийна общност отнема време. Това не е кампания, която можете да осъществите за една нощ. Винаги е така, когато се опитвате да създавате дълбока и трайна промяна. Това означава, че вашата група ще трябва да бъде силна, за да продължи да работи заедно. Дори в привидно здрава група е добре да подхранвате екипния дух и да се уверите, че полагате активни усилия, за да поддържате хората ангажирани и вдъхновени. 

Слушайте активно другите

Ключът към успеха в енергийната общност е в изслушването на останалите. Когато участвате активно в дейността на групата, вие имате възможност да наблюдавате и да се учите. От другите членове на общността можете да разберете повече за проблемите, пред които те се изправят. Това може да ви даде насоки как да подобрите вътрешната организация, какво ново можете да предприемете и в каква посока можете да се развивате. Ето защо опознайте останалите и се вслушвайте в думите им внимателно.

Говорете с общината

Силно вероятно е темата да изглежда сложна за управляващите във вашата община. Затова е нужно да бъдете убедителни и да им разясните, че създаването на енергийната общност носи много ползи – както за самата общност, така и за региона. Друго много важно нещо, което трябва да направите, е да накарате местните власти да поемат публичен ангажимент към възобновяемата енергия. Това може да бъде всякакъв вид подкрепа за местното възобновяемо производство, включващо гражданите. Повече за съвети по тази тема може да прочетете тук.

За финал, най-съществено е да разберете, че целта на енергийна общност е не просто да създаде дадено количество нови мощности или енергийна инфраструктура, а и за създаде общност сама по себе си. Очаква ви дълъг процес, затова бъдете комуникативни, търпеливи и разбиващи. Успех!

Калкулатор: Колко ще спестиш от сметките си за ток, ако имаш соларни панели?
Колко можеш да спестиш, ако имаш соларни панели?

Използвай нашия калкулатор и пресметни!

Отвори калкулатора