Právní zástupci organizací argumentují tím, že norský stát porušuje svou vlastní ústavu, konkrétně paragraf 112, který tvrdí, že i budoucí generace mají právo na zdravé životní prostředí. [1] Zástupce norské strany tvrdil, že tento paragraf je jen obecnou proklamací a že sám o sobě není právně vymahatelný. Nižší soudní instance sice přiznala, že paragraf 112 je právně závazný a vymahatelný, ale licence pro těžbu nezrušila. [2] Soud kvůli tomuto rozsudku kritizovali někteří právní experti v zemi. [3] I proto se nyní ekologové obracejí na Nejvyšší soud.
Truls Gulowsen, ředitel Greenpeace v Norsku, říká:
“Už nyní je v atmosféře tolik skleníkových plynů, že si vážně zahráváme s naší budoucností. Když Norsko otevře panenskou přírodu Arktidy těžbě ropy, bude vytvářet další emise jen kvůli vývozu této suroviny za své hranice a bude tím urychlovat změny klimatu.”
Cathrine Hambro, právnička, která zastupuje ekologické organizace:
“Nezáleží, kde se ropa vytěžená v Norsku spálí. Další rozšiřování těžby ropy je po podepsání Pařížské klimatické dohody v rozporu s environmentálními právy norských občanů a z ústavy je jasné, že stát za to nese zodpovědnost.
Poznámky pro editory:
[1] https://www.greenpeace.org/archive-international/en/press/releases/2017/Worlds-eyes-on-Norway-as-historic-climate-trial-begins/
[2]
https://www.greenpeace.org/archive-international/en/press/releases/2017/Decision-made-in-case-against-Arctic-Oil-in-Norway-Right-to-a-healthy-environment-acknowledged/
[3] v norštině:
https://morgenbladet.no/ideer/2018/01/dommen-i-klimasoksmalet
https://www.aftenposten.no/norge/i/e1PzwQ/Jusprofessor-om-klimadommen–Det-blir-som-a-si-at-vi-ikke-er-ansvarlige-for-skadene-om-vi-sender-opp-en-rakett-og-den-lander-i-et-annet-land
Kontakty:
Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, [email protected], 603 443 140
Související články
-
Debata o evropských klimatických závazcích do roku 2040 začíná, dlouhý seznam výjimek budí nejistotu
Evropská komise dnes po dlouhém odkládání zveřejnila kompromisní návrh nových klimatických cílů do roku 2040. Unie by podle předloženého legislativního návrhu měla směřovat ke snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990. Nová pravidla ale také mluví o řadě výjimek.
-
Nevládní organizace se obracejí na ombudsmana, protože elektrárna Počerady už 10 měsíců od zrušení výjimky překračuje limit pro toxickou rtuť
Nevládní organizace usilující o ochranu zdraví lidí a životního prostředí před znečištěním rtutí z uhelných elektráren se obrátily na veřejného ochránce práv s podnětem na prošetření nezákonného jednání úřadů,…
-
„Další emisní výjimka pro Počerady už pouze na dožití elektrárny,“ žádají kraj experti i místní spolky
Uhelná elektrárna Počerady nadále překračuje limit na vypouštění toxické rtuti do ovzduší, aniž by měla platnou výjimku, a zůstává tak největším zdrojem vypouštění této toxické látky do ovzduší v ČR.