Současná krize nám dává příležitost vytvořit z České republiky zemi, která je odolnější, bezpečnější, spravedlivější a respektuje životní prostředí.

Jdu do toho

Od vypuknutí celosvětové koronavirové pandemie se život nás všech postavil na hlavu a až nyní se věci vracejí do normálu. Uzavření republiky kvůli šíření viru mělo ovšem dalekosáhlé důsledky pro českou ekonomiku a hlavně pro lidi jako jsme my. Proto jsme aktivně přišli s výzvou Zdravá budoucnost, aby peníze, které půjdou od státu na obnovu hospodářství, šly primárně na pomoc lidem, malým a středním podnikům či na modernizaci a ozelenění průmyslu a aby nepodporovaly velké korporace a nepoháněly další destrukci životního prostředí. A nyní bedlivě sledujeme, jaké kroky vláda chystá. Bohužel některé nápady, které se nyní vydávají za řešení ekonomické krize, nás děsí.

Je čas říci vládě, že nechceme, aby nalila miliardy korun do korporací a nesmyslných projektů.

Česká vláda sice poděkovala a zatleskala zdravotnickému personálu nemocnic i dalším lidem, kteří byli v první linii boje s koronavirem, opravdovou podporu ovšem chce ukázat spíš velkým korporacím, do kterých chce nalít peníze z veřejných rozpočtů a přihrát jim různé výhodné obchody a tržní úlevy. Pojďme vládě říct, že by to mělo být naopak. Peníze musí jít lidem, ne korporacím. Těm by naopak mělo stačit, že jim společně zatleskáme. 

Pojď s námi na demonstraci – 1. června od 16:00 před budovou Úřadu vlády. 

Společně zatleskáme nápadům naší vlády i velkým korporacím za jejich snahu, ale zároveň doručíme vzkaz, že budeme raději, když se to zkusí znovu a lépe. Protože peníze musí jít lidem, ne velkému byznysu a znečišťovatelům, kteří plánují ničit životní prostředí stejně, jak to činili dříve.

A které kontroverzní vládní nápady máme na mysli?

  1. Vláda vážně přemýšlí o tom, že by odkoupila česko-čínské aerolinky Smartwings, které operují na pražském letišti.
  2. Zkrátka nemá zůstat ani energetický gigant ČEZ, kterému chce vláda ve zrychleném režimu a bez veřejné debaty o přínosech a rizicích schválit dotace na stavbu nových jaderných bloků – největší zakázku ve střední Evropě a zároveň největší v historii České republiky, kterou v konečném důsledku zaplatíme my všichni jako odběratelé elektřiny.
  3. Jedním z opatření, které má údajně pomoci z krize, ale sklízí kritiku od ekonomů, a to včetně těch, kteří jsou členy vládních poradních orgánů, je tzv. loss carryback, tedy zpětné uplatnění daňové ztráty. Firma, která dříve platila na daních a nyní bude mít ztrátu, dostane část peněz, které zaplatila v minulých letech zpět. Experti ovšem varují, že je to opatření šité na míru velkým nadnárodním firmám, které si mohou kreativním účetnictvím vykazovat v České republice ztrátu, a otevírají se jim tak dvířka do státního rozpočtu.
  4. Rozpaky budí i plány ministerstva zemědělství, které v reakci na současné sucho oznámilo, že hodlá betonovat nové přehrady na desítkách míst naší republiky. Zatímco majitelé velkých stavebních firem a výrobci betonu si mnou ruce, experti varují, že naprosto zásadní je vrátit krajině schopnost zadržovat vodu, a až potom zjišťovat, zda a kde je ještě nutné budovat přehrady. 

Peníze jsou urgentně potřeba jinde – potýkáme se s největším suchem za 500 let a české vlády situaci dlouhodobě podceňují. Je třeba začít investovat do řešení, která navrátí půdě schopnost zadržovat vodu, a řešit příčiny současného sucha – změny klimatu. Zároveň s sebou ekonomická krize spojená s opatřeními proti koronaviru přináší období plné nejistoty prakticky pro každého z nás. Ve složité životní situaci se už nyní ocitá mnoho lidí, kteří zoufale potřebují finanční pomoc mnohem více než velké firmy. Peníze lidem, ne korporacím!

Jdi na facebookovou událost a hlavně přijď osobně – 1. června v 16:00 před Úřad vlády.