Chcete udělat víc?
#ObnovitelnéZdroje #Ovzduší #ZměnaKlimatu Vyzvěte české politiky, aby odpovědně řešili klimatickou krizi!

Připoj se a společně doveďme politiky k tomu, aby odpovědně řešili klimatickou krizi. Je třeba, aby se následná vláda postavila k řešení klimatické krize čelem…

Jdu do toho ×

Na pražském metronomu dnes zavlál transparent s graficky upraveným a zestárnutým obličejem premiéra Andreje Babiše a textem “Ano, mohl jsme zastavit klimatickou krizi, ale neudělal jsem to. Sorry jako.” Happening Greenpeace, který je součástí mezinárodní iniciativy Climate Care Uprising, se odehrál den před začátkem jednání lídrů EU o klimatických cílech 2030. Organizace zároveň dnes premiérovi doručí petici Spolu pro klima, kde ho přes 60 tisíc lidí z Česka vyzývá, aby respektoval vědecké poznání a podpořil ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030. Minimálně 60% snížení emisí nyní prosazuje Evropský parlament.     

Stávající cíl snížit emise o 40 % do roku 2030 je nedostatečný a vede planetu k oteplení o více než tři stupně Celsia, což bude mít katastrofické dopady nejen na přírodu, ale i životy lidí. Česko se zavázalo v rámci Pařížské dohody, že bude usilovat o zastavení globálního oteplení ideálně na 1,5 °C. Podle doporučení vědců by se emise v Evropě měly snížit minimálně o 60 spíše 65 % do roku 2030. 

Akce Greenpeace u metronomu v Praze. (c) Greenpeace – Barbora Sommers

Již zítra a pozítří budou lídři EU jednat o zvýšení klimatických cílů. Zatímco Evropská komise navrhla v rámci vznikajícího  Klimatického zákona cíl 55 % včetně tzv. offsetů, Evropský parlament minulý týden odsouhlasil cíl 60 %. Agendu nyní přebírá Evropská rada, tedy lídři jednotlivých členských států. Zatímco některé státy jako Dánsko, Finsko či Lucembursko dopředu avizovaly, že podpoří vyšší cíle, premiér Andrej Babiš i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček jakékoliv navýšení odmítají. 

Jan Freidinger z Greenpeace říká:  
Čím dříve a razantněji budeme klimatickou krizi řešit, tím méně problémů nás čeká v budoucnosti. To je i poučení z aktuální covidové krize, které čelíme nyní. Podceňovat doporučení vědy a otálet při zavádění účinných opatření se nevyplácí. Neopakujme stejné chyby. Změna klimatu je nejen hrozbou, ale i příležitostí, jak nasměrovat Česko k modernejší, udržitelnější a spravedlivější budoucnosti.” 

Česko bohužel dlouhodobě selhává v plnění cílů Pařížské dohody, v ochraně klimatu ale i v adaptaci na stále citelnější dopady klimatických změn. To potvrdily nejen analýzy řady organizací, které byly představeny koncem září, ale třeba i vládou připravený “Národní plán obnovy”, který rozděluje netransparentním a nekoncepčním způsobem 182 miliard korun z EU.