Zprávy vědců ohledně dopadů klimatické změny na Arktidu jsou alarmující: v loňském roce  se arktický ledovec zmenšil na druhé nejmenší množství mořského ledu v historii měření.

Tající Arktida a oteplující se oceány jsou hlasitým varováním. Naše oceány a všichni úžasní tvorové, kteří je obývají, potřebují naši pomoc nyní více než kdy jindy. Potřebují, abys ses připojil k téměř 4 milionům lidí, kteří se zavázali k ochraně oceánů, a požadovali, aby světové vlády do roku 2030 chránily nejméně 30 %  volných moří. A vlády musí jednat rychle – protože Arktida by mohla být do roku 2035 bez letního mořského ledu. Toto je realita klimatické změny a děje se to právě teď.

Mořský led poblíž Grónska.

Zdravé oceány, které kypí životem, udržují uhlík bezpečně uložený mimo atmosféru, a ochrana alespoň 30 % oceánů se sítí oceánských útočišť umožní mořským ekosystémům vybudovat si odolnost, a lépe tak čelit rychlým klimatickým změnám. Vědci označili Arktidu za jednu z prioritních oblastí vyžadujících ochranu, protože má zásadní význam pro globální klima.

Tuleň na mořském ledu v blízkosti Grónska.

Od této chvíle musíme být jako vlny v oceánu: silní a vytrvalí! I když se to bude zdát náročné, musíme si uvědomit, že máme podporu miliónů ochránců oceánů po celém světě. Nezastavíme se, protože nemůžeme – v sázce je příliš mnoho. Musíme se starat o oceány a o sebe navzájem.

Nikdy se nepřestaneme snažit ochránit naše oceány. Přidáš se k nám?

Will McCallum je vedoucí oceánské kampaně v Greenpeace UK. Přeložila Michaela Rychetská.

Zachraňme oceány!

Je čas vybudovat oceánské rezervace a dát naději našim oceánům a životu v nich.

Jdu do toho