Klimatická žaloba neboli klimatická litigace je nástroj, který ve světě používá pro ochranu
klimatu stále více lidí. Přestože v roce 2015 byla mezinárodním společenstvím přijata Pařížská dohoda, jejímž cílem je udržet globální oteplení pod hranicí 1,5 stupně Celsia, vlády jednotlivých zemí světa nedělají pro naplnění tohoto cíle dost. Proto skupiny lidí po celém světě žalují státy, respektive jejich orgány, a chtějí, aby změnu klimatu začaly brát opravdu vážně. V Holandsku uspěla skupina Urgenda, další úspěšná klimatická žaloba byla
ve Francii. Švýcarská iniciativa KlimaSeniorinnen se jako první bude projednávat před Evropským soudem pro lidská práva.
V Česku začal klimatický spor 21. dubna 2021, kdy skupina žalobců podala k Městskému soudu v Praze správní žalobu. Jak vyplývá ze znění klimatické žaloby, která je dostupná na webových stránkách spolku Klimatická žaloba ČR, žalobou se žalobci domáhají ochrany před důsledky pasivity státu a jeho příslušných orgánů v oblasti ochrany před změnou klimatu a jejími škodlivými následky.
Žaloba směřuje vůči nečinnosti státu v oblastech předcházení i adaptování se na změnu klimatu. V žalobě se napadá nečinnost ministerstev, konkrétně ministerstva životního prostředí, ministerstva zemědělství, ministerstva dopravy a ministerstva průmyslu a obchodu a vlády České republiky.
První a nakonec závěrečné jednání před Městským soudem v Praze se konalo ve středu 15. června 2022, tedy zhruba po jednom roce od podání žaloby. Po několika hodinách v jednací místnosti byl vynesen rozsudek, který je velkou výhrou pro ochranu klimatu. Soudci potvrdili žalobu v oblasti předcházení změně klimatu v tzv. mitigaci. Jednotlivá ministerstva nepřijala v oblasti snižování emisí náležitá opatření a nadále se jim zakazuje takové jednání činit. Jak se k rozsudku postaví, není jasné.
Diskuse
Kk
K