Rok se chýlí ke konci a s právě nastupující topnou sezonou se mnoho z nás právem obává cen energií. Proto pro vás Greenpeace akademie připravila webinář, kde energetický expert Karel Polanecký z Hnutí DUHA říká, jaké máte možnosti, abyste v současné topné sezoně co nejvíce ušetřili svou spotřebu a snížili tak svůj účet za elektřinu. Záznam webináře si můžete pustit na konci tohoto článku.

Na drahý plyn a elektřinu má vliv několik faktorů, tím nejzásadnějším je ovšem Ruská válka na Ukrajině, která odhalila nebezpečí evropské závislosti na ruském fosilním plynu. Řešením do budoucna je přejít na obnovitelné zdroje a energetické úspory a vymanit se tak ze závislosti na fosilních palivech. Jak ale přežít letošní zimu, když se nestihneme tak rychle zbavit fosilních paliv?

Vláda se situaci snaží řešit zastropováním cen energií, nicméně pro spoustu lidí je situace i tak obtížná. Existují rady, které se na vás teď valí ze všech stran, například topit méně a vzít si svetr. Tyto rady však nejsou pro mnohé z nás dostatečné. Chcete se dozvědět další způsoby, jak ušetřit?

Nejlepší je samozřejmě bydlet v dobře zatepleném domě, ve kterém velkou část spotřeby elektřiny pokrývá solární střecha, ale ne každý má tu možnost, třeba pro to, že velká část z nás bydlí v nájmu. A i v případě vlastního bydlení na to mnohdy nejsou finance, nebo se pořádné zateplení či instalace solárních panelů v příštích pár měsících nestíhá. I tak jsou dostupné jiné technické možnosti k částečnému snížení spotřeby. Některé z nich jsou tak levné, že se investice do nich hned vrátí. Některá opatření jsou dražší, ale je možné na ně získat od státu dotaci. V rámci naší kampaně Energie lidem! přinášíme návody, jak tyto možnosti využít a jak lépe přežít letošní zimu. Pro více tipů a nápadů si pusťte záznam webináře.

Drahé energie: jak přežít zimu | záznam webináře