Už letos na podzim může mít Evropská unie hotový zákon proti světovému odlesňování. Každý spotřebitel by tak již brzy mohl mít jistotu, že když si kupuje produkty z rizikových komodit (sója, palmový olej, kakao, káva, hovězí maso), kvůli kterým se ničí lesy po celém světě, on se na destrukci unikátních ekosystémů nepodílí. Produkty nabízené v EU by totiž podle nového zákona neměly mít na svědomí ničení lesů a pralesů.
O finální podobě unijního zákona proti globálnímu odlesňování se rozhoduje v těchto týdnech v takzvaném trialogu, tedy třístranném jednání mezi Evropským parlamentem, Komisí a Radou, která reprezentuje pozici členských států.
A proč je trialog tak důležitý? Stačí srovnání 8 klíčových bodů zákona a jak se k nim staví Parlament a Rada. Výsledek trialogu tak může být zákon polovičatý nebo naopak velmi silný a funkční.
V praxi to funguje tak, že se hledá shoda či kompromis mezi jednotlivými pozicemi. Názory jednotlivých institucí se liší v řadě bodů, klíčové pro fungování zákona bude osm z nich. Ty budou i předmětem nejsložitějších jednání během trialogu. O jaké jde?
- Definice ničení lesů a odlesňování
Patrně nejžhavější téma během trialogu. Definice přijaté Radou jsou velmi slabé a ve své podstatě znamenají, že by se nařízení netýkalo evropských lesů. Neblahý vývoj je především dílem skandinávských států a Polska. Naopak Evropský parlament vrátil do hry silné a funkční definice.
- Zahrnutí finančních institucí
Evropský parlament požaduje rozšíření systému náležité péče i na evropské finanční instituce, jejichž investiční portfolia by musela být prověřována na vazby na projekty a společnosti způsobující ničení lesů. V původním návrhu Komise toto chybělo a rada byla proti. Některé státy s tímto požadavkem ale nemají problém, přesto se po definicích jedná o druhé nejsložitější téma pro nalezení kompromisu.
- Ochrana dalších ekosystémů vedle lesů
Honba za produkcí rizikových komodit má negativní dopady nejen na lesy, ale také třeba na savany, mokřady rašeliniště a další cenné ekosystémy. čím více se chrání lesy, tím větší tlak je na ty okolní ekosystémy. Parlament alespoň rozšířil rozsah nařízení na ostatní zalesněné plochy, Rada o dalších ekosystémech mlčí a Komise chce revidovat zahrnutí dalších ekosystémů později.
- Rozšíření seznamu rizikových komodit
Evropský parlament rozšířil seznam rizikových komodit (kožené výrobky a kůže, kukuřice, kaučuk, deriváty palmového oleje), kterých se nařízení týká. Je jasné, že zástupci dotčených průmyslových odvětví – kožedělný průmysl, gumárenský průmysl či uživatelé derivátů palmového oleje budou pokračovat v tlaku a snažit se rozsah omezit.
- Sledovatelnost / geolokace / due diligence
Aby byl zákon funkční, je třeba zajistit plnou sledovatelnost výrobků, včetně geolokace, a následný proces due dilligence – tedy systém náležité péče, kdy každý, kdo bude uvádět komodity na unijní, a tudíž i český trh, bude muset znát jejich původ a kontrolovat, že během jejich produkce nedošlo ke kácení či degradaci lesů a pralesů. Pozice Parlamentu v této oblasti je velmi dobrá, pozice Rady a Komise za ní zaostávají.
- Rozhodné datum
Parlament chce, aby se rozhodným datem, tedy rokem, od kterého se posuzuje a zkoumá, zda došlo k odlesnění, byl rok 2019, naopak Rada chce rok 2021. Pozice Komise podporuje rok 2020.
- Účinná národní implementace
Slabinou řady podobných opatření je jejich nedůsledná implementace a vymáhání schválených pravidel. Zajistit účinné prosazování, včetně dostatečného počtu kontrol všech společností bude další třecí plochou mezi Radou a Parlamentem, protože Rada požaduje řada úlev při implementaci s odůvodněním přílišné byrokratické zátěže pro firmy.
- Lidská práva
Při produkci rizikových komodit se nesmí brát ohled pouze na ničení přírody, ale také na mezinárodně uznávaná lidská práva, zejména práva původních obyvatel a místních komunit, včetně práva na svobodné rozhodování – FPIC. Parlament přijal text, který ochranu lidských práv zahrnuje a který úplně chyběl v původním návrhu Komise.
Trialog začal v září a podle plánu by měl skončit do prosince letošního roku, aby EU mohla představit tento zákon v kanadském Montrealu na biodiverzitní konferenci COP 15 – celosvětovém setkání, kde se všechny státy světa budou dohadovat o ochraně světové přírody do roku 2030. Právě výsledky trialogu napoví, zda tam EU bude prezentovat papírového tygra, nebo skutečné řešení pro ochranu světových lesů a ekosystémů.
Diskuse
I am truy delighted to read this blog pots whicdh includes tkns of helpful facts, thaanks for providing these kinds of information.
#lesy&pralesy
K