Rozhovor s lektorem projektu ekologického vzdělávání na školách Greenspeakers Filipem Hampelem.

Jak ses dostal ke školnímu lektorování u Greenpeace?
Už delší dobu podporuji Greenpeace finančně a jednou mi přišel e-mail s možností být dobrovolníkem. Tak jsem neváhal a přihlásil se. Na náboru mi byly mimo jiné představeny možnosti zapojení a lektorský tým Greenspeakers se mi zamlouval nejvíce, jelikož jsem dělal tábory a volnočasové aktivity pro děti.

Jaké jsou pozitivní dopady tvé práce?
Jako nejpozitivnější dopad vidím to, když studenti  dokážou aplikovat do svého života věci, které se na workshopu naučili nebo dozvěděli. Ať už je to omezování živočišných produktů, častější používání MHD nebo kol či redukce vyprodukovaných odpadů. Takže celkově šíření osvěty v mladších generacích je ten nejpozitivnější dopad. 

Školní lektorování v praxi

Co přesně máš na starosti ve školním programu Greenspeakers? 
Částečně jsem na to odpověděl v předchozí otázce. Mám na starosti, jako každý člen lektorského týmu, vedení workshopů na základních a středních školách. Jeden je kratší s názvem „Ty svět změníš“ a týká se udržitelného životního stylu. Druhý je delší a jde o projektový den „Nauč se měnit svět“, ve kterém se studenti naučí vést svou vlastní kampaň na environmentální téma, které si sami zvolí, a budou schopni ji na své škole dovést do konce. 

Jak se mohu stát lektorem u Greenpeace? 
Velmi jednoduše. Na stránkách Greenpeace je možnost „Zapojit se“ a tam už je kontakt na naši koordinátorku lektorů Míšu. Stačí jí napsat na e-mail a ona už ti řekne, jak dál. 

Co bys vzkázal případným zájemcům?
Nebojte se toho, můžete jenom získat. Naučíte se spoustu nových věcí jak faktografických, tak i praktických do života. Myslím si, že jsme skvělá parta, která je rozprostřená po celé republice, takže se nemusíte bát, že byste na to byli sami.