Zahide Tuğba Şenterzi byla od mlada připravována na práci v diplomacii, ale přirozeně jí to táhlo k neziskovému sektoru v oblasti lidských práv a humanitární pomoci, kde také začala svou kariéru. Následně si prošla politickým i korporátním prostředím, aby se mohla mohla vrátit do světa nezisku. Na problémy lidstva se však nyní dívá z trochu jiného úhlu. Dnes působí jako výkonná ředitelka české pobočky Greenpeace.

Jak sama říká, postupně se její pohled na svět posunul od antropocentrického přístupu k environmentálnímu. „Člověk je součástí přírody a bez komplexního vnímání systému nemůžeme vyřešit lidskoprávní problémy a ani environmentální otázky,“ říká. V Greenpeace pracuje na pozici výkonné ředitelky české pobočky, její role je však v nehierarchické struktuře organizace, kde každý zaměstnanec řídí sám sebe, velmi specifická. „Pro mě bylo největší vnitřní výzvou nastoupit do organizace s velkou důvěrou v lidi, se kterými mám společně vést organizaci, ale které vlastně vůbec neznám,“ vysvětluje.

Zahide má turecké kořeny, ale žije dlouhodobě v Praze. Turecko ji vždy přitahovalo svým multikulturním prostředím a větším prostorem pro angažování se v nejrůznějších lidskoprávních a společenských otázkách, proto se do Turecka během studií v zahraničí vrátila. „Bylo tam hodně prostoru se učit, zlepšovat se a pomoci potřebným. Věděla jsem, že to bude náročné, je rozdíl mezi působením v deseti milionové společnosti jako je Česká republika a osmdesáti milionovém Turecku,“ vypráví. Právě zde si prošla jak světem nezisku, diplomacie, ale i korporátními strukturami. V budoucnu Zahide přeje Greenpeace aby docílila změn, které umožní naší planetě a života na ní vzkvétat v celé její rozmanitosti.