Ministerstvo životního prostředí konečně spustilo proces vyhlašování CHKO Krušné hory. Problém ale je, že s jejím vyhlášením počítá až v polovině roku 2026. Pokud celý proces nezrychlí, znamenalo by to, že by nás čekaly ještě dvě sezony od podzima do jara, kdy mohou vlastníci místních vzácných bukových lesů kácet za stávajících podmínek, které jsou pro ochranu přírody špatné. 

Krušnohorské bučiny (c) Greenpeace – Petr Zewlakk Vrabec

Jen státní podnik Lesy ČR si žádá hned o několik různých povolení ke kácení. Loni v září jsme se podívali na všechny žádosti a spočítali jsme, že Lesy ČR usilují o pokácení více než 15 200 stromů. K tomu číslu jsme došli mimo jiné tak, že jsme se podívali na počet kubíků dřeva, které chtějí Lesy ČR podle jednotlivých žádostí vytěžit, a přepočetli je na počet vzrostlých stromů.

Od té doby se změnily dvě věci. Krajský úřad Ústeckého kraje některá kácení povolil s tím, že snížil počet stromů, které Lesy ČR smí vykácet. Ovšem na druhou stranu si od té doby Lesy ČR podaly další a další žádosti o kácení. Takže počet stromů, které by mohly jít k zemi, je i v současné době pořád vyšší než 15 tisíc.

Samy Lesy ČR tvrdí, že jim krajský úřad v oblastech, kde má vzniknout CHKO Krušné hory, povolil pokácet zhruba 7000 stromů. To je ovšem jen počet stromů, na které již Lesy ČR dostaly povolení od krajského úřadu, nikoli o stromy, o jejichž pokácení nyní usilují v dalších správních řízeních. Pokácení zhruba 2000 stromů z těchto sedmi tisíc už posvětili i úředníci Ministerstva životního prostředí, ke kterému jsme se odvolali. Proti kácení jsme proto podali žalobu

A proč nyní počet pokácených stromů jen odhadujeme a znovu si nesedneme a nespočítáme, kolik stromů (případně kubíků dřeva) chtějí Lesy ČR v Krušných horách vytěžit? Protože to dost dobře nejde. Lesy ČR totiž v některých žádostech chtějí povolení kácení, ale vůbec neříkají, kolik stromů chtějí pokácet. To se týká například kácení v přírodní památce Lomské údolí a v přírodní rezervaci Vlčí důl