Plastová krize patří k nejpalčivějším problémům současnosti. Zamořené oceány, mikroplasty pronikající do našich těl, toxické látky poškozující přírodu i lidské zdraví – to vše je realitou, kterou nelze přehlížet. Právě nyní se ale svět nachází na křižovatce, která může tuto situaci zvrátit. Včera, 25. listopadu, byla v jihokorejském Busanu zahájena historická konference o Globální plastové úmluvě, která může přinést zásadní změny.

#WeAreWatching Flag at INC-5 in Busan, South Korea. © Greenpeace / Sungwoo Lee
#WeAreWatching je monumentální vlajka s obrovským okem vytvořeným z tisíců portrétů lidí z celého světa. Byla slavnostně rozvinuta z desetipatrového jeřábu právě v době, kdy se vládní zástupci scházejí na pátém a závěrečném zasedání Mezivládního vyjednávacího výboru (INC5) k vytvoření Globální dohody o plastech.

© Greenpeace / Sungwoo Lee

Během zahájení konference předali zástupci Greenpeace, WWF a hnutí Break Free From Plastic vládním delegátům podpisy téměř 3 milionů lidí z celého světa. Tito lidé, pocházející z 182 zemí, svým podpisem podpořili požadavek na přijetí právně závazné dohody, která by výrazně snížila produkci plastů, eliminovala jednorázové plasty a chránila lidské zdraví i přírodu.

Plast je past

Přidej se a podepiš výzvu „Plast je past“. Pomoz nám zastavit dobu plastovou!

Podepsat výzvu

Silný signál veřejnosti

Symbolické předání podpisů proběhlo za účasti známé básnířky Nikity Gill a jihokorejských mladých aktivistů, kteří se stali hlasem mladé generace bojující za změnu. Jejich poselství bylo jasné – světoví lídři musí jednat a přijmout dohodu, která ochrání budoucnost planety.

„Představte si svět, kde oceány nejsou zamořené plastovými ostrovy, kde dýcháme čistý vzduch a kde komunity prosperují. Právě o takovou budoucnost tady bojujeme,“ uvedla Hannah Kim, jedna z mladých aktivistek.

Lední medvídě si hraje s plastovými předměty nalezenými v Arktidě.
Roie Galitz, izraelský ambasador Greenpeace pro Arktidu, zachytil smutný okamžik, kdy lední medvídě objevilo plastové předměty a začalo si s nimi hrát. Naštěstí je mládě v pořádku a plast nespolklo.

Její slova podtrhl i Von Hernandez, globální koordinátor hnutí Break Free From Plastic: „Plastová krize ničí naše zdraví, klima i podpůrné systémy života na planetě. Tato úmluva je naší jedinou šancí na zásadní změnu. Pokud ji lídři nedokážou využít, půjde o promarněnou příležitost, kterou si nemůžeme dovolit.“

Co má Globální plastová úmluva přinést a co požadujeme?

Cílem úmluvy je řešit plastovou krizi komplexně. To znamená regulovat plasty v celém jejich životním cyklu – od výroby, přes spotřebu, až po likvidaci. Mezi klíčové body patří:

  • Skoncovat se znečištěním plasty ve všech fázích jejich životního cyklu, od výroby až po likvidaci, s cílem chránit životní prostředí a lidské zdraví.
  • Stanovit právně závazný cíl snížit produkci plastů alespoň o 75 % do roku 2040, aby bylo možné udržet oteplování pod hranicí 1,5 °C.
  • Postupně odstranit jednorázové plasty, počínaje nejproblematičtějšími výrobky, jako jsou plastové sáčky na jednorázové dávky (sáčky typu „sachet“).
  • Podpořit spravedlivý přechod na nízkouhlíkovou ekonomiku bez odpadu, založenou na opětovném použití.
  • Ukotvit tento přístup pevně v ochraně lidských práv, která upřednostňuje lidské zdraví, spravedlnost a snižuje nerovnosti.

„Tato úmluva je více než jen dokument. Je to naše jediná naděje na budoucnost, kde plastové znečištění nebude ohrožovat naše zdraví ani přírodu. Miliony podpisů, které jsme předali, jsou jasným důkazem, že lidé chtějí změnu,“ dodal Graham Forbes z Greenpeace.

Naše jediná šance na změnu
Jednání v Busanu je posledním naplánovaným a zároveň nejdůležitějším kolem rozhovorů o Globální plastové úmluvě. Pokud bude úmluva schválena, představuje jedinečnou příležitost změnit současný destruktivní trend.

Je ale potřeba, aby veřejnost i nadále vyvíjela tlak na vlády po celém světě, aby tuto úmluvu nejen přijaly, aby to co politici v rámci úmluvy slíbí se skutečně zrealizovalo. Každý podpis a každá podpora může přispět k vytvoření světa, kde plasty přestanou být hrozbou.

Naše planeta si tuto šanci zaslouží. A my si zasloužíme budoucnost, kde čistý vzduch, zdravé ekosystémy a život bez plastového znečištění nejsou jen snem, ale skutečností. Společně můžeme této budoucnosti dosáhnout – stačí jednat teď.