Česko se připravuje zavést nový systém zpětného odběru PET lahví a plechovek, jedná se o další významný krok na cestě k udržitelnosti a omezení plýtvání. Pokud zákon schválí Parlament zálohovat bychom mohli už od roku 2026.
Stále nemáme jistotu, že se zálohový systém skutečně zavede, a čeká nás ještě mnoho práce. Pomoz nám proměnit slova v činy a podepiš výzvu „Plast je past“.
Zastavme narůstající příval plastového odpadu. Prosaďme Globální plastovou dohodu a tím i zdravější a čistší životní prostředí pro nás všechny.
Jdu do tohoKrok nad rámec tradiční recyklace
Ačkoliv se Česko může v současné době pochlubit poměrně dobře zavedeným systémem třídění odpadu, kdy jsou v každé obci na různých místech rozmístěny barevně odlišené kontejnery, stále se zdaleka nejedná o všespásné řešení problémů s odpadem. I když samotná míra třídění odpadů je poměrně vysoká, míra skutečné recyklace zůstává neuspokojivá. Výsledkem je více než 400 milionů PET lahví a 500 milionů plechovek ročně na skládkách, ve spalovnách nebo v přírodě.
Nový systém zpětného odběru se snaží tento nedostatek odstranit tím, že motivuje k vracení obalů zpět k recyklaci, namísto dnešního vhození do barevného kontejneru. Spotřebitelé budou při nákupu nápojů platit pevně danou zálohu 4 Kč, která bude následně vrácena po odevzdání nepoškozených lahví s etiketou nebo plechovek na určených sběrných místech, mezi něž budou patřit například supermarkety, čerpací stanice, nebo zřízená odběrná místa v obcích, které nemají dostatečně velkou prodejnu. Povinnost odběru zálohovaných obalů se nevyhne ani online doručovacím službám. Ty budou muset obaly od svých zákazníků zpětně vybírat při každé dodávce. Dostupnost odběrných míst je totiž dle slov Ministerstva životního prostředí klíčová.
Spuštění systému zálohování
Zálohy česká vláda schválila v říjnu letošního roku a teď se jimi zabývají poslanci. Pokud budou zálohy schválené i parlamentem, plný nástup zpětného odběru plechovek a PET lahví můžeme očekávat v roce 2026. Samotnému schválení předcházela dlouhá diskuze a rozporuplné pocity. Zatímco výrobci nápojů a ekologické organizace jako Greenpeace systém podporují, některé samosprávy se obávají, že jejich nedávné investice do systému třídění odpadu budou znehodnoceny. Klíčovou roli však hraje podpora veřejnosti. Ministerstvo životního prostředí apeluje zejména na dopad nového systému na přírodu a zdůrazňuje, že může pomoci zachovat českou krajinu tím, že sníží množství odpadků, které se jinak do přírody dostanou. Zároveň se podílí na osvětových kampaních a nabízí obcím motivující kompenzační programy.
Zálohování prospěje přírodě i rozpočtům
Systém zpětného odběru lahví slibuje přinést značnou úlevu pro životní prostředí. Zvýšením míry recyklace nápojových obalů se sníží množství odpadků i znečištění plastem. Zároveň se ušetří zdroje na jejich nákladnou výrobu. Při výrobě PET lahve z recyklátu se totiž spotřebuje až o 79 % méně energie než při výrobě PET lahve z nerecyklované suroviny. U plechovek je to potom až 95 %. Systém je rovněž v souladu s širšími cíli EU, které členským státům ukládají, aby do roku 2029 recyklovaly alespoň 90 % hmotnosti nápojových obalů, což je cíl, kterého by chtělo Ministerstvo životního prostředí právě zavedením zálohového systému dosáhnout.
Kromě ekologických výhod by měl systém přinést i výhody ekonomické, a to zejména městům a obcím. Jakkoliv se některé z nich obávají, že systém zatíží jejich rozpočty, opak by měl být pravdou. Obce by totiž měly dostat část z každé zaplacené a následně nevybrané zálohy, což by jim dle dat MŽP mělo přinést zhruba 39 korun na občana. Zároveň by měly obce ušetřit ze svého rozpočtu peníze na svoz tříděných odpadů z barevných kontejnerů.
Ještě však nemáme vyhráno a cesta k zálohovému systému stále není jistá. Pomoz nám zajistit, aby se sliby staly skutečností, a podepiš výzvu „Plast je past“.
Zastavme narůstající příval plastového odpadu. Prosaďme Globální plastovou dohodu a tím i zdravější a čistší životní prostředí pro nás všechny.
Jdu do toho