Svět se může zdát jako místo plné nepřekonatelných problémů. Každý den si musím připomínat, že mohu něco změnit. Nezáleží na tom, jak malé je mé úsilí, protože v součtu má exponenciální sílu. Takový význam má i dobrovolnictví. Asi před rokem jsem se přidala k dobrovolnické skupině Greenpeace, protože jsem chtěla být obklopena lidmi, kteří také chtějí změnit naši společnost k lepšímu. Chtěla jsem se dozvědět, jak můžeme ve větším měřítku spolupracovat na řešení klimatických změn. Nakonec jsem získala mnohem víc, než jsem očekávala: nové přátele, nové dovednosti , nové nápady a novou naději.
Naše místní skupina v Praze v tomto roce provedla úklid řeky, uspořádala komunitní setkání zaměřené na opravu rozbitých věcí, zorganizovala workshop na téma semenné „bomby“ a hmyzí hotely pro podporu biodiverzity a původních druhů, protestovala proti tomu, že IKEA používá dřevo ze starých lesů,
promítala dokumentární film o ochraně amazonského deštného pralesa, dobrovolničila na místní zahradě, zúčastnila se Prague Pridu a sbírala podpisy pod Greenpeace petici na farmářských trzích.
Naše aktivity jsou vyvážené a zahrnují vzdělávací workshopy pro všechny věkové kategorie, praktickou podporu životního prostředí a podporu aktuální kampaně Zachraňme přírodu, jejímž cílem je zvýšit ochranu půdy a biologickou rozmanitost. Ve spolupráci s koordinátorkami dobrovolnictva podporujeme pražskou kancelář, jak jen můžeme, a poskytujeme „extra ruce“, nápady a zpětnou vazbu. Jako místní dobrovolníci jsme se v rámci různých happeningů podíleli na iniciativách Greenpeace na globální úrovni, a to například tím, že jsme vyjádřili solidaritu s Greenpeace USA, které žaluje energetická společnost, nebo tím, že jsme ukázali účastníkům COP16 a světu, že máme naději v prosperitu přírody.
Měla jsem možnost rozšířit si své dovednosti účastí na mezinárodních školeních a cestovala jsem, abych pomohla jiným kancelářím s jejich ekologickými kampaněmi. Odjela jsem do Chorvatska, kde jsem se naučila, jak zaujmout nenásilný, ale asertivní postoj k danému problému. Pak jsem cestovala do Rakouska, abych se naučila kajakářskému aktivismu, a poté jsem si tyto dovednosti procvičila ve Slovinsku při protestu k jadernému referendu. Dobrovolnictví mi otevřelo dveře, o kterých jsem nevěděla, že existují, a naučilo mě, že každý z nás může nabídnout rozličné znalosti a schopnosti.
Místní skupina Greenpeace Praha je plná úžasných lidí různého původu a věku s otevřenou myslí a srdcem, kteří se věnují životnímu prostředí a komunitě. Máme dovednosti , které sahají od komunikace a umění až po IT a digitální marketing a které nám pomáhají ve všech našich aktivitách, při organizaci akcí, tvorbě propagačních materiálů, shánění účastníků, práci s lidmi a podobně. Scházíme se každý týden, abychom diskutovali o cílech našich akcí, nových nápadech, možnostech školení a o tom, jak můžeme pomoci současné ekologické kampani Greenpeace. A stále zveme nové členy, kteří chtějí pomáhat chránit životní prostředí a vzdělávat naši společnost.