Největší světový obchodník s palmovým olejem Wilmar včera zveřejnil detailní akční plán, jak bude mapovat a monitorovat všechny své dodavatele. Jedná se o velice důležitý milník v kampani za zastavení kácení pralesů v Indonésii. Společnost Wilmar přijala zásady žádné odlesňování, žádná destrukce rašelinišť a žádné porušování lidských práv již v roce 2013, v následujícím roce jejich příkladu následovala většina palmoolejných firem. Přesto kácení pralesů dodnes pokračuje kvůli nedostatečné kontrole těchto pravidel. To se ale má nyní konečně změnit.

PT Megakarya Jaya Raya (PT MJR) Palm Oil Concession in Papua. © Ulet Ifansasti

Jedná se o obrovský krok správným směrem, ale rozhodně není konec. Chceme, aby se sliby přeměnily v činy, takže firmu Wilmar budeme velmi bedlivě sledovat. Pokud ale tento nově vydaný akční plán bude implementován správně, bude se týkat téměř poloviny světové produkce palmového oleje.

Největší obchodník s palmovými oleji na světě firma Wilmar oznámila, že…

  • Zmapuje a zveřejní všechny své dodavatele palmového oleje
  • Pomocí satelitů bude hlídat odlesňování v regionu
  • Pozastaví spolupráci se všemi dodavateli, kteří kácí pralesy

Znamená to tedy, že se firmy, které stále kácejí pralesy kvůli zisku již nebudou moci schovat a že všichni jeho dodavatelé budou monitorováni družicemi. Nyní budeme tlačit další firmy, aby Wilmar následovali, abychom dokázali ohlídat i tu druhou polovinu vyprodukovaného palmového oleje. Před deseti lety se 450 globálních značek a jejich dodavatelé zavázali k tomu, že zastaví odlesňování do roku 2020. Nyní jim ovšem zbývá již jen 400 dní a kácení v Indonésii stále pokračuje.

Pomozte nám tyto firmy přesvědčit, že v jejich výrobcích nechceme žádný “špinavý palmový olej” a podpořte kampaň za ochranu indonéských pralesů i života v nich.

To opravdové uznání v tomto příběhu ale patří lidem, kteří se o tento milník zasadili. Kampaň za zastavení odlesňování v Indonésii vede Greenpeace již řadu let. Jen díky obrovské podpoře více lidí z celého světa, mezi něž patří i téměř 200 000 lidí z České republiky, se postupně daří dosahovat úspěchů, které mají v celkovém měřítku obrovský vliv. K závazku nulového odlesňování se postupně přidaly desítky firem, protože jejich zákazníci se čím dál více o tento problém zajímají. Po celém světě se zapojilo neskutečné množství lidí, psali firmám, komentovali a sdíleli, mluvili o tom s přáteli a společně požadovali, aby kvůli jejich oblíbeným produktům nepokračovala devastace vzácných pralesů.  

Orangutans at BOS Nyaru Menteng Orangutan Rescue Center in Indonesia. © Bjorn Vaugn

Wilmar přislíbil ukončit devastaci pralesů již před pěti lety. Dlouhodobé vyšetřování, které Greenpeace podniklo, ale odhalilo problémy v dodavatelském řetězci Wilmaru. Na základě těchto zjištění Greenpeace spustilo celosvětovou kampaň. V uplynulých třech měsících aktivisté Greenpeace okupovali rafinérii Wilmaru v Indonésii a několikrát protestovali přímo na lodi přivážející palmový olej do Evropy. Díky těmto upozorněním se pak lidé v různých částech světa obraceli i na firmu Mondeléz, která od Wilmaru palmový olej odebírá. V Itálii dobrovolníci a dobrovolnice Greenpeace zablokovali přístupovou cestu, která vede do továrny firmy Mondeléz.

Díky celosvětovému tlaku milionů lidí z celého světa se nakonec podařilo Wilmar přimět přijmout zásadní kroky, které, jak věříme, brzy povedou k opravdovému ukončení devastace Indonéských pralesů. Greenpeace proto nyní zastravuje svou kampaň, aby mohla firma Wilmar implementovat své závazky a zaměří se na kontrolu, zda Wilmar pravidla zavede do praxe.

Děkujeme všem podporovatelům a příznivcům, díky kterým se podařilo dosáhnout nejen tohoto, ale i mnoha dalších úspěchů. Celková kampaň ale nekončí, do přijetí nových progresivních opatření budeme nadále tlačit i další velké palmoolejné firmy. Rok 2019 musí být rok, kdy uděláme velké kroky k vyčištění tohoto odvětví a ukončení doby špinavého palmového oleje. Nejde jen o indonéský deštný prales a orangutany, ale i o místní komunity a naše klima.

Dejte letos dárek, který pomůže ukončit dobu špinavého palmového oleje jednou pro vždy.

Děkujeme Vám za to, že jsme společně přesvědčili firmu Wilmar ke změně. Má to smysl.