V únoru 2025 začal v Severní Dakotě soudní proces, ve kterém společnost Energy Transfer žaluje Greenpeace o 300 milionů dolarů za údajné narušení výstavby ropovodu Dakota Access Pipeline (DAPL) během protestů v letech 2016 a 2017. Tento proces představuje významnou hrozbu pro budoucnost Greenpeace v USA a může ovlivnit právo na svobodu projevu a pokojný protest.

Pozadí protestů proti DAPL

Ropovod DAPL, navržený společností Energy Transfer, měl přepravovat surovou ropu z Bakkenova ropného pole v Severní Dakotě do Illinois. V roce 2016 vedl kmen Siouxů ze Standing Rock protesty proti výstavbě ropovodu kvůli obavám o ohrožení zdrojů pitné vody a narušení posvátných území. Tyto protesty přilákaly desítky tisíc lidí z celého světa, včetně členů více než 300 původních národů, kteří přijeli podpořit ochranu vody a vyjádřit solidaritu se Standing Rock.

Obvinění společnosti Energy Transfer

Společnost Energy Transfer tvrdí, že Greenpeace hrálo klíčovou roli v protestech, které vedly k finančním ztrátám, včetně nákladů na bezpečnost, poškození majetku a ztráty zisků. Společnost také obviňuje Greenpeace z šíření nepravdivých informací o projektu a z podněcování k nezákonným aktivitám.

Obrana Greenpeace

Odmítáme tato obvinění a zdůrazňujeme, že neexistují důkazy podporující tvrzení Energy Transfer. Naše účast na protestech byla nenásilná a na žádost původních kmenů, které se stavěly proti projektu. Tuto žalobu vnímáme jako útok na svobodu projevu a právo na protest.

Greenpeace Česká republika vyjadřuje solidaritu celosvětové síti Greenpeace a vysílají jasný vzkaz společnosti EnergyTransfer: „Nenecháme se umlčet.“

Obavy z nestrannosti soudu

Průběh soudního procesu vyvolává vážné obavy ohledně nestrannosti. Více než polovina porotců má vazby na fosilní průmysl, což vyvolává otázky o možné zaujatosti. Během výběru poroty bylo zjištěno, že někteří potenciální porotci vyjádřili negativní názory na protesty proti ropovodu, což může ovlivnit jejich schopnost objektivně posoudit předložené důkazy. Navzdory těmto zjištěním byly naše žádosti o přesunutí procesu do jiného místa zamítnuty, což vyvolává další pochybnosti o spravedlnosti procesu.

Dalším znepokojivým faktorem je distribuce anonymních letáků v Morton County, které obsahují negativní informace o protestech proti DAPL a podporují společnost Energy Transfer. Tyto letáky mohly ovlivnit veřejné mínění a potenciálně i členy poroty, což dále podkopává důvěru ve spravedlivý proces.

Zamítnutí přístupu médiím

Přestože jde o případ s obrovským dopadem na svobodu projevu, soud v Severní Dakotě odmítl žádosti předních médií o rozšířený přístup k procesu. Mezi odmítnutými jsou významné zpravodajské organizace jako The New York Times, The Washington Post, The Wall Street Journal a další.

Tato média žádala o povolení živého vysílání a širší mediální pokrytí, aby mohl být soudní proces transparentnější a dostupný veřejnosti. Soudce James D. Gion však všechny tyto žádosti zamítl, přestože v minulosti už jiné případy v Severní Dakotě umožnily širší mediální přístup. Oficiálním důvodem bylo, že živé vysílání by mohlo narušit právo Energy Transfer na spravedlivý proces. Tento krok ale vyvolává vážné otázky o skutečné nestrannosti soudu.

Vazby Energy Transfer na Prezidenta USA Donalda Trumpa

Generální ředitel společnosti Energy Transfer, Kelcy Warren, má dlouhodobé vazby na prezidenta Donalda Trumpa. Během Trumpovy prezidentské kampaně v roce 2016 Warren přispěl více než 100 000 USD. Po Trumpově zvolení daroval 250 000 USD na jeho inauguraci. Trumpova administrativa následně schválila dokončení ropovodu DAPL, který byl uveden do provozu v červnu 2017

V roce 2020 Warren daroval 10 milionů USD na Trumpovu kampaň. Trumpova administrativa také jmenovala Ricka Perryho, bývalého člena představenstva Energy Transfer, ministrem energetiky. Perry sloužil ve funkci od března 2017 do prosince 2019 a v roce 2020 se vrátil do představenstva Energy Transfer. 

Mezinárodní reakce a protižaloba

V reakci na žalobu společnosti Energy Transfer jsme 11. února 2025 podali žalobu u nizozemského soudu. Tento krok představuje první test nově přijaté směrnice Evropské unie proti tzv. SLAPP žalobám (strategic lawsuits against public participation), které jsou často využívány k zastrašování a umlčování kritiků prostřednictvím právního systému. ​

Evropská směrnice proti SLAPP žalobám

Evropská unie přijala v roce 2024 směrnici zaměřenou na ochranu novinářů, obránců lidských práv a organizací občanské společnosti před zneužívajícími soudními řízeními, jejichž cílem je omezit účast veřejnosti. Tato směrnice umožňuje subjektům v EU bránit se proti žalobám podaným mimo EU, pokud jsou tyto žaloby považovány za zneužívající. ​

Cíle naší protižaloby

Naše žaloba proti společnosti Energy Transfer má několik klíčových cílů:​

  • Ochrana svobody projevu: Chceme zdůraznit, že právní systém by neměl být zneužíván k potlačování legitimní kritiky a nenásilného protestu.​
  • Náhrada škod: Usilujeme o kompenzaci za finanční a reputační újmy, které nám vznikly v důsledku neopodstatněných žalob ze strany společnosti Energy Transfer.​
  • Precedent pro budoucnost: Tento případ může stanovit důležitý precedens pro ochranu organizací občanské společnosti v EU před podobnými právními útoky v budoucnu.​

Význam pro občanskou společnost

Tento právní krok je významný nejen pro Greenpeace, ale i pro širší občanskou společnost. Úspěch naší protižaloby by mohl posílit ochranu organizací a jednotlivců, kteří čelí šikanózním žalobám, a vyslat jasný signál, že takové praktiky nebudou tolerovány. To by mohlo povzbudit další subjekty, aby se postavily proti zneužívání právního systému k umlčování kritiky a omezování veřejné účasti. Věříme, že naše kroky přispějí k posílení ochrany demokratických hodnot a práv na svobodu projevu a pokojný protest v Evropě i ve světě.

Aktivisté Greenpeace protestují před radnicí v Dallasu s transparenty namířenými proti společnosti Energy Transfer.

Význam a důsledky

Tento soudní proces je sledován jako potenciální precedent pro budoucí právní kroky proti environmentálním organizacím a aktivistům. Výsledek může ovlivnit nejen budoucnost Greenpeace, ale také širší hnutí za ochranu životního prostředí a práva na svobodu projevu a protestu.

Zavazujeme se pokračovat v obraně práva na nenásilný protest a svobodu projevu. Vyjadřujeme vděčnost za podporu z celého světa a zdůrazňujeme, že společným úsilím lze čelit pokusům o zastrašování a potlačování občanské společnosti.

Zdroje

Greenpeace says a pipeline company’s lawsuit threatens the organization’s future

Fossil fuel firm’s $300m trial against Greenpeace to begin: ‚Weaponizing the judicial system‘

Greenpeace files an anti-intimidation case against an American fossil fuel pipeline company