#KonecDobyFosilní #Ovzduší #ZměnaKlimatu

Zastav rozšíření dolu Bílina

Máme poslední možnost zabránit další těžbu uhlí, která s sebou přináší destrukci krajiny a znečištění životního prostředí.

Jdu do toho

Společnost UNIQA dnes v předvečer klimatických studentských stávek oznámila, že již nebude pojišťovat nové elektrárny a doly a že bude odmítat klienty, jejichž portfolio či tržby jsou z více než 30 % tvořeny podnikáním v uhelném průmyslu. Toto rozhodnutí bude mít důsledky i pro české uhelné firmy. Pod rakouský koncern UNIQA spadá i UNIQA pojišťovna, a.s.

Rozhodnutí skoncovat s finanční podporou uhlí ze strany UNIQA přichází necelý měsíc poté, co další významný rakouský pojišťovací koncern Vienna Insurance Group (VIG) publikoval svojí klimatickou strategii, jejímž závazkem je rovněž omezení pojišťování uhelných dolů a elektráren. Pod koncern VIG také spadají další významné české pojišťovny Kooperativa a ČPP.

Lom Bílina

Lom Bílina © Greenpeace - Ibra Ibrahimovič

Miroslav Ceman, finanční analytik Greenpeace ČR, říká:
“Nová uhelná politika pojišťovny UNIQA je důležitým signálem nejen pro další hráče na pojistném trhu, ale také pro všechny společnosti podnikající v uhelném sektoru. Pojišťovat uhelné provozy je stále složitější a dražší, uhlí se tak brzy stane nepojistitelnou komoditou.”

UNIQA svým krokem následuje pojišťovny Generali, Allianz, AXA a Zurich Insurance, které se již dříve zavázaly k omezením při pojišťování uhelného
průmyslu. Největší hráči na trhu tak již podporují útlum fosilního paliva a postupně se k nim přidávají další menší hráči na evropském pojistném trhu.
Současný rychlý trend ústupu finančního sektoru od uhelné energetiky může velmi zkomplikovat plán Severočeských dolů o rozšíření lomu Bílina v
severních Čechách za územní ekologické limity těžby. Pojištění výstavby a rozšiřování dolů, stejně jako nových uhelných elektráren, je vyloučeno téměř u všech pojišťoven, které již zveřejnily své klimatické politiky.

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, říká:
“Oznámení pojišťoven UNIQA a VIG přichází v době, kdy česká polostátní společnost ČEZ usiluje o rozšíření dolu Bílina. Pokud se jí to povede, bude
mít velký problém najít solidní evropskou pojišťovnu, která by rozšířený důl pojistila. Bez pojištění přitom žádná banka nebude rozšiřování lomu
financovat. Severočeské doly tak mohou čelit nejen problémům s pojištěním, ale také financováním celého projektu.”

Problémům s pojištěním mohou české uhelné firmy čelit i u dalších uhelných provozů, které zmíněné pojišťovny doteď jistily na základě dříve uzavřených smluv. Konkrétně jde například o nový blok uhelné elektrárny Ledvice a také o podnikání Sokolovské uhelné, které jsou pojištěné skupinou VIG/Kooperativa.

Uhlí je největším zdrojem skleníkových plynů na planetě. Nedávná zpráva Mezivládního panelu pro klimatické změny při OSN ukazuje, že abychom
dokázali zabránit nevratným škodám a nejhorším projevům změn klimatu, musíme používání uhlí na celém světě do roku 2030 omezit o dvě třetiny. V Evropě to znamená prakticky úplný odklon od tohoto fosilního paliva.