Každým dnem by mělo ministerstvo životního prostředí rozhodnout, zda dovolí rozšíření hnědouhelného velkolomu Bílina v severních Čechách. Pokud dá v procesu vyhodnocení dopadů na životní prostředí projektu zelenou, bude to podraz na bezmála 4500 lidí, kteří poslali připomínky proti rozšíření dolu. Ale i v takovém scénáři naše kampaň neskončí. Cítíme od vás obrovskou podporu a budeme v aktivitách proti rozšíření dolu pokračovat, i kdybychom se nakonec měli se Severočeskými doly soudit.

V procesu rozšíření dolu Bílina se toho od roku 2015, kdy vláda otevřela možnost prolomit územní ekologické limity, příliš nedělo. Loni na podzim však nabraly události rychlý spád. Těžaři konečně doručili na ministerstvo dokumentaci, která hodnotila dopady záměru v procesu EIA. Skandální bylo, že zpracovatel nezahrnul do analýzy vliv spalování vytěženého uhlí na klima. Jde totiž o nejvýznamnější negativní dopad, který by těžba za limity na Bílině měla.

Lom Bílina

Lom Bílina

Pomocí stránek www.spoluprotiuhli.cz poslalo téměř 4500 lidí své připomínky proti těžbě na Bílině. Vyzvali ministerstvo, aby kvůli chybějícím dopadům na klima vrátili dokumentaci k přepracování, případně aby rovnou vydalo negativní stanovisko kvůli destruktivnímu vlivu těžby a spalování uhlí na krajinu, klima či zdraví obyvatel. Organizace Greenpeace podala obsáhlé připomínky o délce několika desítek stran, které si nechala vypracovat od odborníků na životní prostředí a které detailně ukázaly, co vše je na plánovaném pokračování těžby špatně.  

Lidé vystoupili proti rozšíření dolu na veřejném projednání.

Na veřejném projednání záměru, kam dorazily desítky lidí, kteří vystoupili proti težbě, se nám podařilo usvědčit zpracovatele dokumentace za lži. Nikdy totiž nikdo nezjišťoval, jaké bude mít spálení bílinského uhlí vliv na klima, přitom v dokumentaci se píše opak. Těžaři argumentovali, že se spalováním uhlí zabývat nemusejí, protože oni ho jen těží. Z jejich strany jde ale o alibismus. Nechtějí dobývat uhlí v Bílině proto, aby si ho nasypali na hromadu a pak si ho zamilovaně prohlíželi. To uhlí má zamířit do elektrárny Ledvice, do tepláren a do lokálních topenišť a má být spáleno.

Uhlí čekalo na ministra Brabce marně.

I po veřejném projednání jsme dále stupňovali tlak. Na svatého Valentýna jsme udělali happening před ministerstvem životního prostředí. Příběh za ním byl jednoduchý: Ministr Brabec vysílá směrem k uhlí smíšené signály. Mluví o tom, že je potřeba ukončit dobu uhelnou, jedním dechem ale dodává, že mu nevadí rozšíření těžby v dole Bílina. Uhlí si proto myslelo, že ho ministr miluje, poslalo ministrovi Valentýnku a pozvalo ho na rande na romantický oběd na čerstvém vzduchu. My jsme naopak vyzvali ministra, aby svůj toxický  vztah s uhlím neprodlužoval a přišel dát uhlí definitivní kopačky. Ministr nakonec nedorazil, ale o naší výzvě se samozřejmě dozvěděl.

Proti rozšiřování dolu se pak v naší kampani postavily i herecké hvězdy Erika Stárková a Vladimír Škultéty, kteří v novém populárním seriálu Most! ztvárnili role Dáši a Čočkina. Dycky Most, dycky klima!

Pokud ministerstvo i přes všechny tyto aktivity další těžbu povolí, budeme se muset snažit i nadále, i když prostor pro zapojení veřejnosti už mít bohužel nebudeme. Následovat mohou různé administrativní procesy. A špatné rozhodnutí ministerstva může zvrátit i soud.