Korporace vytvořily plastové monstrum, které stále nabírá na síle. Zatímco se tento problém může zdát jako neřešitelný, díky mnohým z vás a více než třem milionů lidí z celého světa nabíráme kurz, který to může změnit.

Na začátku roku jsme se spolu se čtrnácti stovkami spojenců z hnutí Break Free From Plastics vydali na cestu, abychom zdokumentovali cestu plastového znečištění. Od jeho vzniku, přes krátký život v regálu supermarketu až po jeho konec na otevřeném moři. Plavbu našich lodí Greenpeace Warrior a Beluga, které dopravily plastové znečištění z nejvíce zamořených oblastí na Filipínách až k původcům – do centrál firem Unilever v Holandsku a Nestlé ve Švýcarsku, sledovali lidé ze všech koutů naší planety.  

Plastic Monster Tour Walk in Lausanne. © Gustave Deghilage / Greenpeace

Organizace Greenpeace vytvořila plastová monstra z odpadu sesbíraného na Filipínách a doručila je velkým korporacím.

Zjistili jsme totiž, že právě Nestlé a Unilever patří mezi největší plastové znečišťovatele na světě a společně mohou za čvtrtinu plastového odpadu, který jsme vylovili u břehů Filipín. Plastové znečištění nezná hranice, a proto je potřeba spojit síly napříč Zeměkoulí, abychom velké globální korporace přiměli přestat používat jednorázové plasty, které nejvíce zamořují naše moře a přírodu. Je to neuvěřitelné, že tolik lidí podpořilo naši kampaň a vyzvalo firmy jako Unilever a Nestlé, aby skoncovaly s jednorázovými plasty. Jsme za to nesmírně vděční, ale máme před sebou ještě spoustu práce.

Víme, že Nestlé používá ročně 1,7 milionu tun plastových materiálů. V posledních pěti letech se množství plastu, které používá, zvýšilo o 5 procent. Přes 98 procent všech produktů Nestlé je zabaleno v jednorázových plastových obalech. Roční obrat Nestlé přesahuje 90 miliard eur. Je to dost na to, aby firma mohla investovat do inovací a nových metod, které omezí plastové znečištění a používání jednorázových plastů.

Activists March at Nestle HQ in the Philippines. © Basilio H. Sepe / Greenpeace

Protest před centrálou Nestlé ve Švýcarsku.

Společnost Nestlé na naši kampaň zareagovala, ale za mlhou mnoha vznosných slov zatím nelze nalézt jasný závazek a plán omezení plastů. Snad jen testování znovupoužitelných nádob na americkém trhu na některé zmrzliny a další produkty naznačuje, že firma tuší, jakým směrem se má orientovat. Ale čas běží, plastového znečištění přibývá a je třeba, aby se ze slov staly činy a z testů reálná řešení. Záleží na nás všech, jestli se to povede.

Pokud se ti líbí to, co děláme, podpoř naši práci. Zatočme společně s jednorázovými plasty.