Místní spolek Chráníme vodu pořádá ve spolupráci s českou pobočkou organizace Greenpeace dvě sousedská setkání v Hrádku nad Nisou a Frýdlantu. Tématem debat bude rozšiřování dolu Turów a možnosti, jakými se proti němu mohou lidé žijící v regionu postavit.

Postavte se proti rozšíření dolu Turów

Debata ve Frýdlantu
KDY: 28. května 2019 od 17:00
KDE: sál Beseda, Tyršova 927

Debata v Hrádku nad Nisou
KDY: 29. května 2019 od 17:00
KDE: Rybářský dům, Tovární 628

Na začátku května byla zveřejněna dokumentace, která popisuje, jakým způsobem má těžba v polském dole pokračovat. Proces posouzení vlivů na životní prostředí je přeshraniční. Do 8. června tak lidé mohou lidé českému ministerstvu životního prostředí posílat své připomínky k záměru, kterými se pak bude muset polská strana před případným povolením další těžby zabývat.

Nikol Krejčová z Greenpeace ČR říká:
„Přes webový formulář na našich stránkách se již proti rozšíření dolu Turów vyjádřilo přes 3600 lidí a každý den přibývají další. Doufáme, že svého práva využije co nejvíce místních, kteří s dolem sousedí a kteří na vlastní kůži zažívají negativní dopady těžby.”

Již nyní trápí těžba okolní města a obce prachem a hlukem, do svých útrob důl stahuje vodu z krajiny i z podzemních zdrojů. Rozšíření a prohloubení dolu by mohlo způsobit drastický nedostatek vody v oblasti.

Šárka Soukupová ze spolku Chráníme vodu říká:
“Lidé tady  se samozřejmě obávají ztráty podzemní vody v důsledku prohloubení dolu, jelikož to by vedlo k poškození života každého, kdo v tomto regionu žije.“