V těchto dnech se znovu rozhořely požáry v tajgách v odlehlých oblastech Sibiře v Krasnojarském regionu. Navzdory slibům a ujištěním ruských autorit se nedaří plameny zvládnout a intenzita požárů se nesnižuje. Na 4,3 milionu hektarů – což je pro porovnání více než polovina území České republiky – stále řádí požáry. Od začátku roku přitom shořely lesy na rozloze 12,1 milionu hektarů.
Ať už požáry zažehly blesky či ilegální těžaři dřeva, je nutné si uvědomit, že za jejich nezastavitelné šíření může především klimatická změna, kvůli níž se oblast Sibiře v létě otepluje. Požáry tajgy zaznamenáváme kvůli globálnímu oteplování každý rok, ty letošní ale udeřily v bezprecedentní síle a velikosti.
Je to nejen špatná zpráva pro místní živočichy, kteří přicházejí o svůj domov, či místní obyvatele, kteří dýchají jedovatý kouř, ale i špatná zpráva právě pro globální klima. Temný kouř sice odkloní část slunečních paprsků, což bude mít za následek mírné a dočasné ochlazení klimatu, až se ale kouř rozptýlí, budou účinky na klima opačné. V současné době už sibiřské požáry uvolnily do ovzduší 166 megatun CO2, které zůstanou v atmosféře, a navíc budou chybět stromy, které by je zase mohly pohltit. Černý popílek z požárů navíc dosedne i na zasněžená území, kde změní barvu sněhu a ledu z bílé na tmavší šedé odstíny, a způsobí tak ještě rychlejší odtávání.
Pojďme spolu zabránit dalším katastrofám. Podepiš výzvu Spolu pro klima

Následky požárů na Sibiři
Požáry měly být uhašeny v samém počátku, ale úřady je raději ignorovaly. Nyní přerostly v globální katastrofu, která se vymkla kontrole. Zlepšení navíc nepřijde ani v následujících týdnech, protože předpověď počasí v dotčené oblasti nepočítá s žádnými výraznými srážkami.
Přes 90 procent požárů v Rusku vzniká v takzvaných kontrolovaných zónách, tedy v odlehlých oblastech, kde úřady nemají povinnost požáry hasit. Mnohé z těchto požárů mohly být bez velké námahy uhašeny hned ze začátku, což by významně zmenšilo oblast, kterou si teď živel vyžádal. Rusko musí zlepšit své politiky na ochranu lesů, aby k podobným událostem už nedocházelo.
Podívejte se na podrobnou mapu požárů připravenou našimi kolegy: http://maps.greenpeace.org/maps/research/en/