Před necelým rokem jsme chválili třetí největší evropskou pojišťovnu Generali, která vlastní i Českou pojišťovnu, za jejich novou klimatickou politiku. Ta měla znamenat konec jejich podpory a pojišťování uhelných projektů a společností. Později Generali také potvrdila, že nebude pojišťovat kontroverzní velkolom Turów na česko-polské hranici. Naše oslava progresivních kroků pojišťovny však byla předčasná. Na jejich valné hromadě v Itálii jsme se letos dozvěděli, že firma vedla jednání s českou společností ČEZ a největší polskou energetickou firmou PGE a dospěla k závěru, že není třeba nic měnit, protože tyto firmy prý dělají dostatek pro ochranu klimatu. S takovýmto závěrem se neshodujeme a žádáme pojišťovnu, aby od těchto firem požadovala konkrétní plány na rychlý odklon od uhlí, nebo aby spolupráci s firmami ukončila. 

Aktivisté a aktivistky Greenpeace v Itálii udělali tento týden happening na výstavě “Tajní impresionisté”, kterou sponzoruje pojištovna Generali, aby na dvojí metr pojišťovny poukázali. V rámci akce uspořádali vlastní výstavu obrazů a fotek uhelných elektráren a možných dopadů změny klimatu. Aktivisté a aktivistky vyzvali pojišťovnu, aby ukončila výjimky pro zmíněné firmy PGE a ČEZ. Další protest Greenpeace se odehrál dnes na rakouském ústředí pojišťovny Generali ve Vídni.

Climate Activists at Exhibition by Generali in Italy. © Greenpeace / Lorenzo Moscia

Happening proti financování a pojišťování uhelných projektů firmou Generali. © Greenpeace / Lorenzo Moscia

Polským státem vlastněná firma PGE je největší tamní energetickou firmou, která vlastní mnoho uhelných elektráren, včetně největší polské hnědouhelné elektrárny Belchatów. Firma stojí za kontroverzním rozšiřováním dolu Turów a chystá rozšiřování těžby hnědého uhlí na dalších dvou místech v Polsku. Žádný útlum uhlí neplánuje.

Česká polostátní firma ČEZ nedávno zveřejnila plány, jak do poloviny století opustí uhelný byznys. Jejich plán je ale nedostatečný a nepředstavuje žádnou zásadní změnu oproti normálu.  Energetický obr plánuje svou největší a nejšpinavější elektrárnu Počerady prodat, a zbavit se tak odpovědnosti za její emise. Zároveň firma plánuje pokračovat v rozšiřování lomu Bílina a těžit zde i po roce 2040. Elektrárny Prunéřov a Tušimice mají skončit až v rozmezí let 2035 a 2037 po vyuhlení nedalekého lomu Nástup Tušimice. Do toho všeho ČEZ plánuje postavit úplně nový kotel na hnědé uhlí v teplárně Mělník. Takhle ústup od uhlí a ochrana klimatu opravdu nevypadají.

Pojišťovna Generali – včetně České pojištovny – by neměla zavírat oči před těmito fakty a měla by důsledně uplatňovat pravidla, která před rokem slavnostně prezentovala. Spolupráce s ČEZ či s PGE v současné době znamenají podporu dalšímu zhoršování klimatické krize a pojišťovna by měla tuto spolupráci ukončit.