#ObnovitelnéZdroje #Ovzduší #ZměnaKlimatu

Spolu pro klima

Vyzvěte vládu, aby plnila Pařížskou dohodu. Společně můžeme věci změnit!

Jdu do toho

Klimatická krize je velmi těžké téma. I pro dospělé je velmi obtížné orientovat se v odborných dimenzích klimatické krize a ještě náročnější je zvládnout a zpracovat klimatickou krizi emočně. Už proto je jasné, že mluvit o klimatické krizi s dětmi, bude oříšek k pohledání. A zároveň je velmi pravděpodobné, že jen málo z nás se diskuzi s dětmi o klimatu vyhne. Už proto, že v klimatické krizi žijeme. Jak tedy s dětmi o tak závažném tématu mluvit, abychom je co nejlépe připravili?

Jak mluvit s dětmi o klimatické krizi

Děti potřebují vědět, co je v budoucnosti čeká. Měly by vědět, že mají naději a ve svých rukoz moc věci měnit.

Projděte si 10 tipů jak s dětmi o klimatické krizi mluvit. Tipy vám pomohou v základní orientaci a dají vám rámcový návod jak oříšek představování klimatické krize dětem uspokojivě rozlousknout.

  1. Informujte se. Kdo chce mluvit o klimatické krizi, měl by získat alespoň základní přehled o samotných faktech. Zdrojů je k dispozici bezpočet, pokud chcete čerpat od odborníků, podívejte se seznam zdrojů, které jsme připravili.
  2. Mluvte o naději. Žádný z rozhovorů s dětmi nesmí končit beznadějí. Pamatujte, že pokud děti něco nemohou přímo ovlivnit, nedokáží to emočně zpracovat. Vyhýbejte se nihilistickým scénářům a soustřeďte se na naději, uvádějte možnosti řešení klimatické krize a ukazujte dobré příklady.
  3. Pečujte o sebe, protože děti mají jenom vás. Vnímejte, když jste unavení, smutní, naštvaní. Starejte se o sebe, jako byste byli svůj nejlepší přítel, dělejte si radost.
  4. Pečujte o své děti, jak nejlépe můžete. Věnujte jim svůj čas, svou pozornost, svou lásku. Dáte jim dobrý základ do nejistých dob.
  5. Užívejte si přítomnost: tady a teď. Naučte se společně plně a hodnotně prožívat přítomné okamžiky. Radujte se z každého dne, z toho, že jste spolu, co všechno můžete a co dobrého v životě máte.
  6. Problémy řešte, hledejte cestu, nestačí na ně jen poukazovat. Bavte se otevřeně o problémech, se kterými se setkáváte a nabízejte řešení.
  7. “Překládejte” dětem co vidí. Mluvte otevřeně o problémech klimatu i ochrany přírody. Snažte se ukazovat vše na reálných a dětem známých věcech.
  8. Naučte děti vidět problém ze všech stran. Neexistuje jen jedno spásné řešení. Klimatická krize je složitý fenomén, má i složitá řešení. Buďte na to připraveni a připravte na to i své děti.
  9. Jděte příkladem. Zkuste se před dětmi nehroutit, pracujte na sobě, nalézejte řešení.
  10. Choďte často společně do přírody a studujte ji. V našich životech nic přírodu nenahradí. Berte své děti co nejčastěji do přírody, zažijete věci, které vás spojí a budete na ně ještě dlouho vzpomínat.

Jak na to?

Předškoláci: Naučte je starat se o usychající strom, postavte společně krmítko pro ptáčky, ježky, a jiná zvířátka.
Školáci do 4. třídy: Vemte je na úklid veřejných prostranství, zúčastněte se některých z úklidů, které pořádají pravidelně lokální skupinky, nebo vaši lokální zelení přátelé, velmi akční jsou například kolegové z Trash Hero.
Školáci 2. stupeň: Vezměte je podívat se na uhelné doly, ukažte jim jejich měsíční krajinu. Vysvětlete jim, že se uhlí těží a spaluje a co to dokáže udělat s krajinou a ovzduším. Pracujte s nimi společně na různých úhlech pohledu, co to znamená pro člověku, pro přírodu, pro zvířata.

Všem, kteří se do tohoto obtížné úkolu pustí, držíme palce. A těšíme se v komentářích na vaše objevy a výsledky. Děkujeme.

A kdo chce vědět víc, může se zakousnout do následujícího čtení: www.prazskaevvoluce.cz