Chcete udělat víc?
#ObnovitelnéZdroje #Ovzduší #ZměnaKlimatu Vyzvěte české politiky, aby odpovědně řešili klimatickou krizi!

Připoj se a společně doveďme politiky k tomu, aby odpovědně řešili klimatickou krizi. Je třeba, aby se následná vláda postavila k řešení klimatické krize čelem…

Jdu do toho ×

Přebíráme Facebookový komentář Hana Maslowské, která se na svém Facebookovém profilu podělila o zážitky z Austrálie, kde strávila během přelomu roku několik týdnů. Děkujeme za možnost sdílení. Fotky, nadpis, citace a další videa na konci článku jsme doplnili my.

Austrálie – smutné rekordy
Vrátili jsme se s manželem po 10 týdnech z východu Austrálie. Požáry začaly o dva měsíce dříve než bývalo obvyklé v posledních (nepříznivých) letech. Tradičně nejhorší měsíce leden-únor teprve nadcházejí. 95% zpravodajství se týká požárů, v dolní části obrazovky běží názvy požárů, které nejsou pod kontrolou a seznamy vesnic a oblastí, kde je již pozdě na včasnou evakuaci. Hodnocení rizika požárů: na škále od mírného po extrémní přibyla nejvyšší kolonka katastrofické.

Sydney Opera House, Sydney NSW, 19. 12. 2019

Zažili jsme v Melbourne den, kdy bylo 41 stupňů, vítr přes 100 km/h a vlhkost byla jen 10-12% , což je také důležitý faktor a extrémní hodnota. Bylo zavřeno přes 100 škol, evakuace míst blízko požárů. Nejvyšší průměrná teplota v celé Austrálii jeden den překonala rekord z roku 2013 o 6 desetin stupně a vzápětí další den o celý jeden stupeň (41.9 st C). U nás jsou rekordy překonávány o 1-2 desetiny stupně a i takový progres může signalizovat závažné změny. Tři obrovské požáry v oblasti Wolemi National Park a Blue Mountains na SZ od Sydney se spojily v jeden MEGAPOŽÁR. Hoří oblast větší než středočeský kraj. Nejrozsáhlejší požár v historii Austrálie. Hasiči vyprávějí, že tento požár už má zcela nepředvídatelné projevy, přesahuje veškeré zkušenosti.

Začátkem prosince jsme byli 8 dní v Sydney. Město bylo ponořeno do kouře a dýmu. Viditelnost minimální, z botanické zahrady byly sotva vidět obrysy opery a Harbour bridge už ne. Apokalyptickou vizi doplňovalo slunce vypadající za kouřovou clonou jako pomeranč – stále mě nutkalo se dívat, můj rozum nemohl pobrat, že můžu v poledne koukat do slunce. Asi desetina lidí nosí dýchací masky.

Vypravili jsme se na výlet do Katoomby. Doufali jsme, že bude aspoň místy Cliff walk přístupný, nebo aspoň některé vyhlídky. Vše bylo ohrazeno páskou – kvůli nebezpečí požáru vstup zakázán. Na dvou místech, kde byla vyhlídka celkem blízko od silnice, jsme se špatným svědomím podlezli pásku a rozhlíželi se po údolí pod námi. Nebylo skoro nic vidět, jen vzpomínky nám dokreslovaly ta místa, která jsme mívali rádi (před 15 lety jsme žili rok v Sydney).

V úterý 9. prosince bylo město ponořeno do ještě hustšího dýmu než obvykle. Chtěla jsem si na rozloučenou projít oblíbenou Cliff walk mezi Bondi a Coogee, doufala jsem, že u moře bude snesitelněji. Kolem třetí odpoledne se snesl těžký mrak i nad moře a pocítila jsem, že mi není dobře. Z půlky cesty jsem se vydala zpátky. Večer ve zprávách byl tento den označen jako zdaleka nejhorší v dějinách, hazardní hodnota znečištění vzduchu (především nebezpečných částic PM 2.5) byla překročena 11-12 x, pobyt venku se přirovnával k vykouření 80 cigaret.

Dětem, starým, nemocným a oslabeným lidem se doporučuje nevycházet ven, oblepit škvíry a používat čističku vzduchu. Dobrá rada na pár dnů – ale když jde o týdny a měsíce?

Lidé si přáli do nového roku zdraví a bezpečí. První dva dny nového roku tomu bohužel nenahrávají.

Dalších rekordů by se dalo uvést nespočet. Nejteplejší a nejsušší měsíc, …
Moje nejvroucnější přání je, aby tyto rekordy z konce roku 2019 už nikdy nebyly překonány.

Předchozí, druhý díl seriálu Klimatická krize v přímém přenosu.