#ObnovitelnéZdroje #Ovzduší #ZměnaKlimatu

Spolu pro klima

Vyzvěte vládu, aby plnila Pařížskou dohodu. Společně můžeme věci změnit!

Jdu do toho

Článek vyšel původně 7. ledna 2020 na webu britské pobočky Greenpeace. Některá data ve smyslu rozsahu požárů, zasažených zvířat proto nemusí být zcela přesná.

Apokalyptické scény z Austrálie ukazují, jak ničivou sílu mají zuřivé požáry. Vedou k úmrtím, vyhánějí tisíce lidé z jejich domovů a zachvátily už území o ploše milionů hektarů. V plamenech hyne i divočina. Jak požáry zhoršila změna klimatu? A jak se jim dá zabránit?

Austrálie čelí nebývale silným požárům, které si už vyžádaly nejméně 23 lidských životů. Prudké požáry berou rodinám domovy a decimují i populace jednoho z nejslavnějších australských zvířat – koaly – i dalších druhů.

Každým dnem se objevují další důkazy o tom, jak klimatická krize umocňuje katastrofické požáry, způsobuje nesmírné utrpení a ničí životní prostředí. Podívejme se na dosavadní fakta.

Místní veterinářka doktorka Caitlin McFaddenová pečuje o zvíře – kusu liščí (Didelphis vulpecula), který utrpěl popáleniny.
© Andrew Quilty / Greenpeace

Které části Austrálie požáry postihly?

V podstatě celý kontinent. Obzvlášť krutě se projevují v Novém Jižním Walesu, a to zejména kvůli hustému osídlení ve velkoměstech jako Sydney nebo Canberra a jejich okolí. 

Silně ale byla zasažena i Viktorie, jižní stát, ke se nachází Melbourne. Z východního výběžku tohoto státu pocházejí snímky lidí čekajích na záchranu z moře na pláži, která je ze všech stran obklopená ohněm.

Mnoho požárů zuří i v Queenslandu (na severovýchodě Austrálie, kde se nacházejí města Brisbane a Cairns) nebo ve státech Západní Austrálie a Jižní Austrálie.

Melinda Plesman, která přežila požár, zkoumá škody na svém domově v obci Nymboida v Novém jižním Walesu. © Natasha Ferguson / Greenpeace
Melinda Plesman, která přežila požár, zkoumá škody na svém domově v obci Nymboida v Novém jižním Walesu. © Natasha Ferguson / Greenpeace © Natasha Ferguson / Greenpeace

Jaké škody požáry napáchaly?

Narůstá počet obětí (dosud minimálně 23 mrtvých osob) a desítky dalších se stále pohřešují. Jen v Novém jižním Walesu vyhořelo přes 1500 domovů.

Podle aktuálních zpráv se již oheň zmocnil území o ploše 10,7 milionu hektarů, což odpovídá téměř rozloze Anglie. Pro srovnání: při masivních požárech v Amazonii lehlo popelem na 900.000 hektarů a v Kalifornii téměř 800.000 hektarů.

Ekologové z Univerzity v Sydney odhadují, že oheň zabil téměř půl miliardy zvířat včetně tisíců koal, kteří plamenům nedovedou utíkat dostatečně rychle.

Znečištění ovzduší v Sydney a Brisbane dlouhodobě patří k nejnebezpečnějším na světě a nyní se dýchací potíže ještě umocňují, především u dětí, starších osob nebo těch, kdo trpí astmatem a dalšími onemocněními.

Znečištění ale doléhá i na sousední Nový Zéland, přestože je od požárů vzdálený přes tisíc kilometrů. Zasněžené ledovce se zbarvily do špinavé žluté následkem prachu a částic přivátých z hořící australské buše.

Dýmový opar nad přístavem v Sydney způsobený požáry. © Cole Bennetts / Greenpeace
Dýmový opar nad přístavem v Sydney způsobený požáry. © Cole Bennetts / Greenpeace

Čím jsou požáry způsobené? Copak v Austrálii nehoří pořád?

Na vině je silné dlouhodobé sucho a rekordní vlny veder. Na severovýchodě Austrálie, kde se požáry projevují nejmocněji, byla zachvácená nejhoršími suchy v historii. V roce 2019 bylo rekordní sucho za období od ledna do srpna zaznamenáno v mnoha dnes hořících oblastech. V listopadu australští meteorologové zdokumentovali vůbec první den, kdy v celé Austrálii vůbec nezapršelo.

Teploty závratně narůstají. Rekordy padly v polovině prosince a na začátku roku 2020 vyšplhaly opět výš. V mnoha postižených oblastech teploty vystřelily do výše okolo 45 stupňů Celsia. Nejrozpálenějším místem se začátkem ledna stalo předměstí Sydney s 48,9 stupni.

V tomto ročním období k požárům v Austrálii obvykle dochází, ale tentokrát kvůli změně klimatu začaly dříve, trvají déle a jsou vážnější a nepředvídatelnější. Kvůli problematickému počasí je také mnohem těžší si s požáry poradit běžnými metodami.

Jak na krizi reaguje vláda?

Na pomoc s evakuací a hašením požárů byla nasazena armáda v takovém rozsahu, který Austrálie nepamatuje od druhé světové války.

Premiér Scott Morrison nicméně čelí kritice za nedostatečnou angažovanost a nepřítomnost v místě požárů, a rovněž za zlehčování role klimatické změny. Vyčítáno mu bylo mimo jiné to, že době, kdy požáry vypukly v prosinci obzvlášť silně, trávil zrovna dovolenou na Havaji.

Lidé po celé Austrálii se ale aktivizují, nabízejí ubytování, léky a potraviny těm, které požáry postihly. Hasiči a hasičky, mezi nimiž je řada neplacených dobrovolníků, neúnavně bojují s ohněm a zahraňují životy a domovy.

Hasičské a záchranné centrum v Nymboidě je komunitním střediskem pro ty, kdo požárům unikli. Mají zde k dispozici potraviny, přístřešek, oděvy a podporu. © Natasha Ferguson / Greenpeace
Hasičské a záchranné centrum v Nymboidě je komunitním střediskem pro ty, kdo požárům unikli. Mají zde k dispozici potraviny, přístřešek, oděvy a podporu. © Natasha Ferguson / Greenpeace

Co vláda dělá s klimatickou krizí?

Rozhodně mnohem méně, než by mohla. V roce 2019 byla Austrálie druhým největším vývozcem uhlí na světě. Uhlí patří k hlavním příčinám klimatické krize, která sezónu požárů zhoršuje. Australské emise v posledních čtyřech letech stoupají a vláda nemá žádný přesvědčivý plán jak tento trend zvrátit. Morrison dokonce dlouho zpochybňoval spojení mezi podmínkami umocňujícími požáry a změnou klimatu, protože to podle něj nebylo dostatečně „věrohodné“.

Australská vláda se musí vyrovnat nejen s bezprostředními následky katastrofy, ale také rázně zakročit a snížit emise, aby se omezil dopad klimatické krize jak na obyvatelstvo Austrálie, tak na další lidi jinde na světě.

Vlády celého světa také mají odpovědnost v tom, že musí jasně spojit australské katastrofické požáry se stavem globální klimatické pohotovosti. Katastrofickým dopadům ohřívání planety lze zabránit jen tehdy, začne-li se výrazně snižovat spalování fosilních paliv.

První krok pro ochranu klimatu udělejte zde: