Chcete udělat víc?
#ObnovitelnéZdroje #Ovzduší #ZměnaKlimatu Vyzvěte české politiky, aby odpovědně řešili klimatickou krizi!

Připoj se a společně doveďme politiky k tomu, aby odpovědně řešili klimatickou krizi. Je třeba, aby se následná vláda postavila k řešení klimatické krize čelem…

Jdu do toho ×

Posledních pár týdnů změnilo to, jak jako společnost fungujeme. Hodnoty a principy, na kterých je postaveno i Greenpeace, jako jsou ohleduplnost, solidarita, schopnost spolupráce a rychlá reakce v měnících se podmínkách, ale třeba i odvaha ke změnám, jsou nyní důležitější než kdykoliv předtím. Proto jsme šťastní, že po celém světě můžeme vidět obrovskou vlnu solidarity. Je jasné, že společně dokážeme překonávat obrovské překážky.

Šíření koronaviru v České republice nás v Greenpeace postavilo před dilema. A rozhodli jsme se do určité míry pomáhat i mimo náš záběr organizace zaměřené na ochranu životního prostředí, když to neublíží našim stávajícím kampaním. Někteří z nás se proto věnovali šití roušek, nyní připravujeme online přednášky a promítání filmů a různé další digitální projekty a možná už jste slyšeli, že navazujeme spolupráci i s iniciativou Sousedská pomoc, které se snažíme předat naše zkušenosti s organizováním dobrovolnických aktivit.

Je už teď jasné, že mnoho z našich plánů potřebujeme upravit nebo posunout. Současná situace se dotkne i kampaně za ochranu klimatu, která je pro Greenpeace globální prioritou. Nebudeme ale kampaně vzdávat a nebudeme je rušit. Současná situace „pomohla“ celému globálnímu hnutí se ještě více semknout. Přesunuli jsme se více do online prostoru, budujeme online komunity, rozvíjíme online aktivismus, stávkujeme za klima online, nabízíme naše know how i vybavení ostatním a společně s partnery hledáme cesty k dalším krokům.

A události posledních týdnů ukazují, že by byla chyba kvůli epidemii vyklízet pozice. Pod rouškou koronaviru se totiž velcí znečišťovatelé či politici snaží prosadit změny, které mají negativní vliv na životní prostředí či životy lidí. Z poslední doby máme hned tři případy, kdy jsme museli hned jednat.

  • Epidemie se ještě ani nerozjela a premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček se nechali slyšet, že kvůli koronaviru by Evropská unie měla zapomenout Evropskou zelenou dohodu, jejíž přijetí je absolutně nezbytné pro ochranu klimatu. Jejich výroky jsme kritizovali a vlna kritiky přeskočila z Česka i do zahraničí. Ve svém přístupu zůstali naštěstí čeští politici v Evropě osamocení. Podpořilo je jen Polsko, které přineslo vlastní absurdní návrh – zrušení evropských emisních povolenek. Na následném jednání lídrů evropských států však Česká republika i Polsko už vychladly a podepsaly, že je potřeba připravovat nezbytná opatření „k udržitelnému růstu, přičemž by měly být zohledněny mimo jiné aspekty zelené a digitální transformace“.
  • Polské úřady mezitím povolily další těžbu hnědého uhlí na 6 let na dole Turów, který leží na česko-německo-polské hranici a už nyní krade vodu lidem na Liberecku. Tímto procesem obešla těžební firma PGE jak nesouhlas České republiky s těžbou, tak evropskou legislativu. Upozornili jsme na to a podali jsme stížnost k příslušnému polskému soudu. Zároveň jsme otevřeným dopisem vyzvali ministra životního prostředí Richarda Brabce, aby se postavil za místní lidi a připravil žalobu na Polsko u Evropského soudního dvoru. Mimo to si na počínání PGE stěžujeme u Evropské komise sami a již dříve jsme spolu s Libereckým krajem a místními obcemi zorganizovali petici k Evropskému parlamentu, kterou podepsalo 13 tisíc lidí převážně z Liberecka. Petiční výbor ji měl původně projednávat už na svém březnovém zasedání v urgentním režimu, ale jednání bylo kvůli koronaviru odloženo na později.
  • Česká polostátní firma ČEZ si v těchto dnech zažádala o výjimky z emisních limitů pro ochranu ovzduší hned pro několik svých uhelných elektráren. Většinou se týkají vypouštění nebezpečné a vysoce toxické rtuti. ČEZ sice argumentuje tím, že potřebuje čas na instalaci nových filtračních technologií, ovšem například u elektrárny Počerady žádá o možnost vypouštět až čtyřikrát více rtuti, než povoluje limit, až do roku 2025. Do řízení o výjimkách jsme se proto ihned zapojili, abychom chránili čisté ovzduší.

Víme, že situace je vážná, ale nechceme si vybírat mezi řešením koronavirové a klimatické krize, nechceme, abychom si museli vybírat mezi zdravím lidí a čistým životním prostředím. Společně máme neuvěřitelnou sílu a můžeme zvládnout obojí. To vše je ale spojeno i s náklady navíc, proto máme naléhavou prosbu.

Podpoř kampaň „SPOLU PRO KLIMA“ a pomoz nám pokračovat v ochraně klimatu.

Greenpeace je hlavně o síle organizovaných lidí a jako hnutí teď nemůžeme pracovat stejně jako předtím. Bereme to jako výzvu, protože nesmíme nechat politiky ani korporace, aby mimo hledáček médií a pod rouškou krize i nadále drancovali přírodu a nečinili žádné další důležité kroky pro přírodu i ochranu klimatu. Nechceme dělat žádné kompromisy v žádné z našich kampaní, která chrání lidi, přírodu i planetu.

Podpoř SPOLU PRO KLIMA a pomoz nám tuto důležitou kampaň transformovat tak, aby stále měla smysl i dopad.

Máme na tebe ještě jednu prosbu. Ani v této situaci nezapomínej na to, na čem ti záleží a najdi si chvilku na ty, kteří teď možná nejsou úplně vidět. Hnutí, neziskové organizace a nadace stále pokračují ve své práci a budou tě potřebovat. Lidé z neziskového sektoru toho teď kvůli koronaviru dělají mnohem víc než dřív.

Společně to zvládneme!