511 na místo 128 kilogramů rtuti chce ročně vypouštět firma ČEZ z elektrárny Počerady. Nový limit pro ochranu zdraví před touto toxickou látkou platný od srpna 2021 tak chce až do poloviny roku 2025 překračovat dokonce čtyřnásobně. Vyplývá to ze shrnutí žádosti o výjimku, které aktuálně zveřejnilo na webu Ministerstvo životního prostředí. Elektrárna Počerady přitom není kvůli velkým vývozům elektřiny z ČR potřebná pro zásobování spotřebitelů a podle dlouhodobých plánů ČEZu měla být odstavena na konci roku 2023.

Okolní obce, místní spolky či ekologické organizace se zároveň mohou v této chvíli přihlásit jako účastníci správního řízení o výjimce. Hnutí DUHA a Greenpeace i spolek právníků Frank Bold tak právě učinily a přihlášky odeslaly.

Elektrárna Počerady © (c) Greenpeace – Ibra Ibrahimovič

Délku navrhované výjimky pro provoz elektrárny Počerady (která je o rok a půl delší než plánovaná životnost elektrárny a termín předání zdroje novému majiteli, firmě Sev.en Energy), již dříve označily ekologické organizace za nepřijatelnou. Délkou výjimky nahrává ČEZ svojí přímé konkurenci. Sev.en Energy v případě svojí první elektrárny Chvaletice žádala obdobnou výjimku až do roku 2029 a dá se tedy očekávat, že bude chtít znečišťování prostředí rtutí protahovat u elektrárny Počerady i po roce 2025.  

Rtuť se dostává do lidského těla zejména s potravou z rostlin a živočichů, ve kterých se kumuluje kvůli spadu do vody či do půdy. Obzvláště problematická je přeměna rtuti na extrémně nebezpečnou methylrtuť, která  má vysoce toxické účinky na nervovou soustavu, schopnost prostupovat placentou a negativně ovlivňovat vývoj mozku nenarozeného dítěte v těle těhotné ženy.

Elektrárna Počerady je nejen největším českým znečišťovatelem rtutí, ale také největším producentem skleníkového plynu oxidu uhličitého, který je hlavní příčinou změny klimatu.

Jiří Koželouh, vedoucí programu Energie, klima a odpady Hnutí DUHA, řekl:
“Nové evropské limity pro ochranu zdraví měly garantovat, že se do našich organismů bude dostávat méně toxické rtuti, kterou u nás vypouští dominantně uhelné elektrárny. Zastaralé provozy, které nejsou schopny limity splnit, je nutné zavírat, ne jim dávat výjimky. A už vůbec ne výjimky na dobu po konci jejich plánované životnosti. Většinově státní ČEZ chce přihrát konkurenci výhodu na úkor zdraví lidí, navíc vychytrale v době, kdy se všichni – zcela logicky – soustředí na ohrožení zdraví epidemií koronaviru.”

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace řekl:
“Prodlužovat provoz elektrárny Počerady nad rámec její životnosti je nesmysl. Pokud firma ČEZ ve své nejstarší a nejšpinavější elektrárně není schopná plnit emisní limity, měla by její provoz podstatně omezit či rovnou ukončit. A proč žádá ČEZ o výjimku na tak dlouhou dobu, že z ní bude profitovat jeho přímý konkurent na energetickém trhu, který má elektrárnu v roce 2024 převzít, je velkou záhadou. Jestli to má být ze strany polostátní firmy nějaký geniální podnikatelský záměr, tak ho moc nechápu.”