Mezivládní panel pro změnu klimatu vydal v mezidobí mezi Pátou a Šestou hodnotící zprávou tři zvláštní zprávy. První z nich (Oteplení o 1,5 °C z října 2018) zvedla vlnu aktivismu nejen ve světě, ale i v Česku. Aktuální vývoj změny klimatu potvrdily i zprávy využívání půdy (Změna klimatu a půda ze srpna 2019) a o oceánech a ledovcích (Oceán a kryosféra v měnícím se klimatu ze září 2019). I přes velký objem nových i staronových informací o změně klimatu pořád existují snahy o jejich zpochybňování. Je správné, že věda vyvolává diskuse a skepsi, je však těžko pochopitelné, když tato skepse popírá základní fakta. Měli bychom se posunout a úroveň výše a začít konečně diskutovat a možných, logických a proveditelných opatřeních, které antropogenní změnu klimatu zmírní a pomohou nám s adaptací. Už není čas panikařit, měli bychom jednat.
Přednáška klimatologa Radima Tolasze pro Greenpeace: fakta a čísla o změně klimatu
-
„Další emisní výjimka pro Počerady už pouze na dožití elektrárny,“ žádají kraj experti i místní spolky
Uhelná elektrárna Počerady nadále překračuje limit na vypouštění toxické rtuti do ovzduší, aniž by měla platnou výjimku, a zůstává tak největším zdrojem vypouštění této toxické látky do ovzduší v ČR.
-
Ropný průmysl slaví, planeta trpí. Zlomová Globální plastová úmluva zatím nevznikla
Jednání o Globální plastové úmluvě, která má za cíl omezit znečištění planety plasty, skončilo opět bez konkrétní dohody. Páté zasedání Mezivládního vyjednávacího výboru OSN (INC5) v jihokorejském Busanu sice přineslo…
-
Ropný průmysl slaví. Plastovou úmluvu zatím zablokovaly Rusko a Saúdská Arábie, bude se muset jednat dál
Páté zasedání Mezivládního vyjednávacího výboru OSN, který řeší uzavření Globální plastové dohody, skončilo v jihokorejském Busanu včera odpoledne, aniž by se podařilo finální dohodu vyjednat. Globální plastová dohoda se vyjednává…