Plasty jsou úplně všude. Doslova. A teď se o nich konečně začíná mluvit. Nemusíte být vědec, aby vám bylo jasné, že plastové znečištění je pro naše životní prostředí vážný problém. Každý rok skončí v oceánech  až 12 miliónů tun plastů, které se dostávají do všech zákoutí našich oceánů i do potravního řetězce mořských živočichů i lidí.Lidé po celém světě už nyní pracují na tom, abychom se změnili ze společnosti, která jen produkuje plasty, které jednou použije, zmuchlá a zahodí. Pomoci mohou jak změny v osobním životě či v domácnostech, tlak na firmy, které vyrábějí či používají plasty na jedno použití, nebo konkrétní změna v obchodech a službách, které začnou používat omyvatelné materiály na více použití (např. kovová brčka na více použití), šetrnější alternativy k jednorázovým plastům (kompostovatelná brčka z papíru) nebo dokonce bezobalová řešení (zapomeňte na brčka, opravdu je potřebujete?).

Hnutí #PlastJePast se rozjelo a už ho nic nezastaví!

Celá Evropa může již brzy zamávat s jednorázovými plasty.

V prosinci minulého roku jsme ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi předali petici, kterou podepsalo přes 45 tisíc lidí. Požadovali jsme, aby se při vyjednávání nových pravidel Evropské unie aktivně stavěl proti plastu a za principy cirkulární ekonomiky. Výsledné hlasování pak ukázalo pozitivní směr, kterým se chtějí evropské státy vydat. Teď v lednu ovšem na jejich základě Evropská unie vydala Evropskou plastovou strategii. Dokument, který vytvořila Evropská komise, musí být brzy přetaven do konkrétních změn. Záležet bude na jednotlivých státech a hlavně lidech, kteří musí politiky ke změnám přimět.

Evropská unie je po Číně druhým největším producentem plastu. Statistiky jsou děsivé:

  • V EU se každý rok vyrobí 25,8 milionů tun plastů, z nichž 70 % jde na skládky nebo do spaloven.
  • Ze zemí EU se každý rok dostane do oceánů 150 – 500 000 tun plastu.
  • V zemích EU se do životního prostředí uvolní 75 – 300 000 tun mikroplastů.

Musíme rychle změnit tahle čísla a na první pohled to vypadá, že nová strategie to ví. Když se ale do ní začteme, už to tak slavně nevypadá.

Jsou tam ovšem skvělé nápady – třeba že k mikroplastům (včetně těch v kosmetických produktech) bude Evropská unie nově přistupovat jako k toxickému znečištění. To je skvělé! A také se zde tvrdí, že do roku 2030 bude 100 % všech plastových obalů na evropském trhu znovu použitelné nebo recyklovatelné, s tím, že první zákony, které budou tuto změnu řešit, se objeví již v letošním roce. Hodně slíbné…

Ale celý ten text se opět příliš točí kolem recyklace, zatímco pasáže o omezení odpadu či jeho novém, smysluplném využití zde téměř nenajdeme. Nikdy se nám nepodaří vyřešit problém plastového znečištění, pokud nebudeme řešit jeho pravou příčinu – nekontrolovanou výrobu jednorázového plastu, kterým nás velké firmy přímo zasypávají. Alternativy přitom existují a jsou na vzestupu. Do měst všude po světě se například vracejí pítka a bezobalové obchody či opravny zboží jsou opět módní. Bez podpory politiků se ale z těchto trendů mainstream nestane.

Takže teď musíme hledat způsoby, jak urychlit změny v zákonech a dotlačit naše vlády k tomu, aby přijala účinná opatření na omezení plastového odpadu – třeba i zákaz jednorázových plastů, pokud to bude nutné. Máme teď obrovskou příležitost nejen v Evropě, ale i v dalších regionech začít tento problém řešit.
Začněte omezovat plast s námi!
Protože #PlastJePast.

Elvira Jiménez vede plastovou kampaň v Greenpeace Španělsko.

Komentovat

Zanech zprávu