Organizace Greenpeace dnes podala trestní oznámení na firmu OKD a její management. Společnost, která těží černé uhlí v Moravskoslezském kraji, podle Greenpeace pochybila, když odmítla přerušit provoz na dole Darkov po propuknutí epidemie nemoci Covid-19 mezi horníky. Novým druhem koronaviru se kvůli provozu dolu podle dostupných informací nakazilo 387 lidí, z nichž bylo 253 zaměstnanců a 125 rodinných příslušníků. Důl Darkov se tak stal bezkonkurenčně největším ohniskem koronaviru v České republice. 

Vedení OKD se podle Greenpeace dopustilo trestného činu šíření nakažlivé lidské nemoci z nedbalosti, přitěžujícím faktorem zde navíc je, že v době trestného činu byl vyhlášen nouzový stav. Lidem z vedení firmy tak může hrozit odnětí svobody až na 3 roky.

Greenpeace v pondělí demonstrovalo proti podpoře OKD ze státního rozpočtu. (c) Greenpeace – Petr Zewlakk Vrabec

První dva případy se objevily 30. dubna, tedy během nouzového stavu, který trval až do 17. května. Počet nakažených se postupně zvyšoval, přesto vedení společnosti provoz dolu nijak neomezilo. 18. května začali hygienici plošně testovat zaměstnance dolu a výsledky, které přišly o dva dny později, byly alarmující – na koronavirus bylo pozitivně testováno 113 lidí a 6 rodinných příslušníků. Přesto nebyla těžba omezena. 

Až 25. května – v okamžiku, kdy bylo prokazatelně nakaženo 212 lidí – byla podle společnosti zastavena těžba, v podzemí ale dále probíhaly práce údajně nutné “k zachování požadovaného bezpečného stavu z pohledu báňské legislativy a udržení dolu v takovém stavu v podzemí, aby nedošlo k nenávratným škodám”. V médiích se nicméně poté objevila vyjádření horníků, že v dole nadále probíhají ražby (tedy vytváření nových spojovacích chodeb), což nespadá do kategorie bezodkladných činností. Firma tyto informace odmítla komentovat.

Jan Rovenský z energetické kampaně Greenpeace ČR uvedl:
“Důl Darkov není součástí vládou definované kritické infrastruktury. Zaměstnavatel byl proto povinen provoz ukončit či omezit tak, aby k šíření epidemie nedocházelo. Heroické vyslání neozbrojených vojáků proti nepříteli má možná místo v některých klíčových momentech bojů na východní frontě za druhé světové války, ale do katalogu činností určených k vytváření zisku soukromé firmy v civilizované společnosti rozhodně nepatří. Vedení OKD zločinně ohrozilo zdraví a životy svých zaměstnanců, jejich rodinných příslušníků i obyvatel celého regionu, a mělo by za to nést odpovědnost.”

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, řekl:
“V budoucnu se má nejen na Karvinsku, ale v celé České republice utlumovat těžba a spalování uhlí. Při ústupu od uhlí ovšem musí být brán zřetel obzvlášť na zájmy a potřeby horníků a dalších zaměstnanců uhelných společností. Jen tak může být zajištěn plynulý a spravedlivý přechod od fosilních paliv k čistější energetice a celkové modernizaci průmyslu. Postup firmy OKD v době koronavirové krize ovšem vyvolává pochybnosti, zda je firma vůbec ochotná brát na horníky ohled. Pár lopatek uhlí rozhodně nestojí za to, aby OKD ohrožovalo zdraví svých zaměstnanců a jejich blízkých. Zda vedení společnosti svým skandálním chováním porušilo zákon, bude nyní muset prošetřit policie.” 

Organizace Greenpeace se horníků z OKD zastala již v roce 2013, kdy navrhla, aby bylo 6 miliard ze státního rozpočtu určených na prodlužování provozu ztrátového dolu Paskov rozděleno přímo jeho zaměstnancům. Každý z horníků měl podle tohoto návrhu dostat zhruba 2,4 milionu korun. (5)