Vláda dnes schválila úpravu svého nařízení, podle kterého budou znovu dostávat propouštění horníci i další zaměstnanci společnosti OKD speciální výsluhový příspěvek. Od chvíle, kdy OKD není v insolvenci, neměli totiž odcházející nárok na příspěvek. Nyní jsou však na stole plány na konec těžby v OKD a  tedy i nutnost příspěvku. Podobné nařízení vlády platí i pro zaměstnance propouštěné z povrchového hnědouhelného velkolomu Československé armády na Mostecku.

Hnutí DUHA a Greenpeace vítají podporu lidí odcházejících z OKD. Dlouhodobě však upozorňují, že vláda řeší sociální podporu lidí propuštěných s útlumového uhelného průmyslu vždy až na poslední chvíli a zaměřuje se pouze na těžební společnosti. Ekologické organizace prosazují, aby bylo přijato nařízení vlády, které přizná speciální výsluhové příspěvky všem, kteří kvůli útlumu uhlí odchází z těžebních firem, ale také uhelných elektráren a na nich závislých provozů. Návrh řešení preferují i odborové organizace.

OKD (c) Wikimedia Commons – ilustrační foto
© Wikimedia Commons

Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, řekl:
„Útlum uhlí je tu a je to dobře, změně klimatu musíme čelit rychle. Jenže rychlé propuštění – navíc v oblastech jako Mostecko, Chomutovsko, Sokolovsko či Ostravsko a Karvinsko – je problém. Proto by měli lidé z elektráren a dolů dostat speciální sociální příspěvky na překlenutí nejsložitějšího období po propuštění a hledání nového uplatnění či směřování do důchodu. Ruku v ruce s tím musí mít stát a kraje jasnou strategii vytváření nových pracovních míst. A oboje by mělo být stanoveno hned teď, ne až na poslední chvíli, kdy propouštění probíhá. Lidé z uhelného průmyslu musí vidět jasný plán a záchrannou síť.”

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace, řekl:
„Uhelný byznys se hroutí rychleji, než se předpokládalo. Je nutné konec uhlí naplánovat, aby k němu nedošlo živelně a zároveň přijmout účinná opatření na pomoc lidí, kteří v uhelném sektoru pracují. Jedním z krátkodobých, ale velmi dobrých řešení je právě finanční podpora pro propouštěné pracovníky. Ta řeší především nepříjemnou situaci starších zaměstnanců, kterým chybí již jen pár let do důchodu a kteří budou mít problém si najít jinou práci. Je ovšem potřeba, aby tuto podporu nedostali jen havíři z OKD a horníci z dolu ČSA na Mostecku, ale pokud možno všichni, kteří budou propouštěni z uzavíraných dolů a elektráren.”