Firma PGE, která provozuje kontroverzní důl Turów na česko-německo-polských hranicích, získala povolení k další těžbě až do roku 2044 od polského Ministerstva klimatu a životního prostředí. V současnosti důl, který odčerpává vodu z českého území na Liberecku, operuje na základě rok starého povolení k těžbě do roku 2026, které napadla česká vláda žalobou u Soudního dvoru EU, protože je podle ní nezákonné. Evropská komise již loni v prosinci potvrdila, že v procesu povolování těžby došlo k porušení evropské legislativy, a těžba samotná je tak ilegální. V nejbližších dnech se očekává rozhodnutí soudu o předběžném opatření, které by mohlo těžbu v dole zastavit.

Důl Turów
© Grzegorz Broniatowski / Greenpeace

Nové povolení k těžbě do roku 2044 je uděleno v podobném procesu, který opět vynechal z řízení veřejnost a sousední státy. Proti udělení povolení do roku 2044 se aktivně postavilo téměř 14 tisíc lidí z Česka, Polska a Německa, kteří psali polskému ministrovi klimatu a životního prostředí Michału Kurtykovi a předsedovi správní rady PGE Wojciechu Dąbrowskému dopisy, aby prodloužení těžby do roku 2044 zastavili. Zástupci Greenpeace a místních lidí se do řízení o rozšiřování dolu aktivně přihlásili, ale byli polskou stranou z procesu vyloučeni. V současnosti v této věci běží soudní spory, v nichž soud první instance dal Greenpeace za pravdu a požadoval po polském ministerstvu sdělení zákonného důvodu, proč bylo Greenpeace z řízení vyloučeno. Proti vyloučení z řízení o povolení do roku 2044 se Greenpeace i místní občané odvolali k polskému ministerstvu. 

Firma PGE nyní těžbu do roku 2044 obhajuje masivní kampaní v evropských médiích, jejíž součástí jsou i billboardy v evropských městech, včetně Prahy a Bruselu. Firma tvrdí, že po posunutí konce těžby až na rok 2044 bude dostatek času a peněz na provedení spravedlivé transformace uhelného regionu kolem dolu Turów. Ve skutečnosti však Evropská komise potvrdila, že pokud zde těžba a spalování uhlí neskončí do roku 2030, region nedostane žádné peníze z Fondu spravedlivé transformace. Firma PGE navíc v kampani bagatelizuje dopady těžby na zásoby spodní vody na českém území. Fakt, že do dolu Turów stéká voda z českého území, přitom potvrzují i nejnovější data z roku 2020.  

Nikol Krejčová, koordinátorka uhelné kampaně Greenpeace ČR, říká: 
“Povolení těžby na dole Turów do roku 2044 je absolutní výsměch sousedním státům a jejich obyvatelům i mezinárodním klimatickým cílům. Není možné pokračovat v těžbě, která krade vodu z českého území dalších 24 let. Téměř 14 000 lidí napsalo polskému ministrovi klimatu, aby nesmyslnou těžbu nepovoloval. Ekologické organizace i místní občané se chtěli zúčastnit procesu povolování těžby, ale nebylo jim to umožněno. Je vidět, že nás Polsko ignoruje, nedá se s ním dohodnout a česká vláda musí vytrvat v žalobě, a hájit tak práva svých občanů všemi dostupnými prostředky.” 

Milan Starec, obyvatel obce Uhelná, říká:
“Lze si jen těžko představit křiklavější důkaz naprosté arogance PGE a polských úřadů: v momentu, kdy se čeká na rozhodnutí soudu ohledně předběžného opatření, v situaci, kdy Evropská komise potvrdila porušení společné legislativy, dojde k vydání licence na dalších 23 let těžby. Potvrzuje se, že žaloba byla správný krok a je naprosto nezbytné v ní setrvat, jelikož druhá strana nám i Evropské komisi místo alespoň drobných vstřícných kroků ukazuje zdvižený prostředníček. Navíc tímto krokem výrazně komplikuje přístup vlastních lidí k Fondu pro spravedlivou transformaci, který bude s licencí do roku 2044 prakticky znemožněn. Až jednoho dne těžba skončí pro svou nerentabilitu, region bude zcela nepřipraven.“