První dva bloky (2x 200 MW) z celkem pěti bloků (celkem 1000 MW) zastaralé uhelné elektrárny Počerady nemohou být od 1. července provozovány, a to z důvodu končící rozsáhlé výjimky z emisního limitu pro toxickou rtuť. Věcně se nic nemění. Kapacita elektrárny se vlivem jejího neekonomického provozu využívá málo, problémové by nebylo ani odstavení všech pěti bloků.
Spuštění prvních dvou bloků by od července bylo možné v případě, pokud by byl splněn limit pro rtuť nebo by byla poskytnuta nová výjimka. Provozovatel (firma Sev.En, podnikatele Pavla Tykače) měla na splnění limitu čas dlouhých sedm let do 30. 6. 2024, avšak místo toho na začátku tohoto roku požádala o další výjimku. Krajský úřad Ústeckého kraje tuto výjimku nepravomocně udělil, ale místní spolky a nevládní organizace se z důvodu nezákonnosti rozhodnutí a významného negativního vlivu na životní prostředí a zdraví odvolaly. Ministerstvo životního prostředí o odvolání v současné době nerozhodlo a prodloužení výjimky tedy neplatí. Vláda Petra Fialy navíc ve svém programovém prohlášení slíbila: „Omezíme udělování výjimek z limitů pro emise znečišťujících látek.“ [4]
Vyjádření spolku Zdraví pro Most:
„Rozhodnutí krajského úřadu ignoruje životní prostředí a zdraví nás místních občanů. Z tohoto důvodu nezbylo, než obrátit se na Ministerstvo životního prostředí a doufat, že se za životní prostředí a zdraví postaví, a nesmyslnou výjimku zruší.”
Petr Globočník ze spolku MY Litvinov říká:
„Je dobře, že výjimka pro tyto dva bloky končí. Ústecký kraj a jeho obyvatelé si zaslouží adekvátní ochranu zdraví. Jsem za to opravdu velmi rád, jelikož se to týká také přímo mě, mé rodiny a přátel. Věřím, že ostatní provozy, které nesplňují normy na ochranu zdraví a přírody budou následovat.”
Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, říká:
„Příští týden už nebude možné provozovat 2 z 5 bloků zastaralé a plýtvavé uhelné elektrárny Počerady, protože nesplňují emisní limit pro toxickou rtuť a končí jim výjimka. Vzhledem k tomu, že už nyní elektrárna většinou nedokáže konkurovat levnější výrobě elektřiny z méně špinavých zdrojů, nic se v praxi nemění. Ve skutečnosti by bylo možné odstavit hned všech pět bloků, protože zvyšují jen vývoz elektřiny z ČR a běží na úkor zdraví lidí i klimatu.”
Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace, říká:
“Provozovatel elektrárny Počerady slíbil, že nainstaluje filtry, které budou pohlcovat nebezpečnou toxickou rtuť, a úřady mu na to poskytly spoustu času. Doteď však potřebné filtry nenainstaloval a očividně je ani nainstalovat nechtěl, když místo toho usiloval o prodloužení stávající výjimky. Pokud ministerstvo zázračně svým rozhodnutím neprodlouží výjimku v posledních chvílích před jejím skončením, od příštího týdne nebude moci provozovatel Počerad spouštět dva z pěti elektrárenských bloků. Žádný problém to není, bez elektřiny z celé elektrárny Počerady se obejdeme, obzvlášť v létě.”
Eliška Beranová, právnička Frank Bold Society, říká:
„Situace je z právního hlediska poměrně jednoduchá. Provozovatel nemá od 1. 7. 2024 pro dva bloky Elektrárny Počerady platnou emisní výjimku. Zároveň provozovatel nevyužil předešlých 7 let k instalaci technologií, které by splnění emisního limitu pro rtuť zajistily. Místo toho vsadil všechny karty na žádost o prodloužení výjimky, na kterou neexistuje právní nárok, a ocitl se tak nyní v situaci, kdy nemá ani platnou výjimku, ani potřebné technologie k odstranění rtuti. Provozovatel tedy může podmínky povolení provozu splnit pouze tak, že dva bloky Elektrárny Počerady nebude provozovat, jinak mu hrozí pokuta ve výši až 10 milionů korun.”