Páté zasedání Mezivládního vyjednávacího výboru OSN, který řeší uzavření Globální plastové dohody, skončilo v jihokorejském Busanu včera odpoledne, aniž by se podařilo finální dohodu vyjednat. Globální plastová dohoda se vyjednává téměř tři roky a jejím hlavním smyslem je omezit plastové znečištění. Přestože měla silná úmluva podporu naprosté většiny světových vlád, ropný průmysl a státy produkující ropu a zemní plyn – konkrétně Rusko, Saudská Arabíe, Kuvajt či Irán – přispěly ke krachu jednání. Delegáti se dohodli na dalším kole jednání v příštím roce.

Protest Greenpeace před jihokorejským petrochemickým komplexem. (c) Greenpeace – Yejin Kim

Na omezení plastového odpadu se státy bez problému shodly, nicméně pokud jde o omezení produkce plastů a omezení nebezpečných chemikálií, které se při výrobě plastů používají, dostala se většina států do ostrého sporu s některými producenty ropy.

Jan Freidinger, vedoucí kampaně Zachraňme přírodu, říká:
“Plastová úmluva se vyjednává již přes tisíc dní. Proběhlo pět kol jednání a mezitím bylo do životního prostředí vypuštěno dalších 30 milionů tun plastů. Každý další odklad znamená zamoření naší planety dalšími miliony tun plastů, které v prostředí zůstanou stovky let. Bez omezení výroby plastů není možné omezit plastový odpad, protože všechny plasty se stávají dříve nebo později odpadem. Použití nebezpečných chemikálií v plastech zase omezuje možnosti jejich recyklace a ohrožuje zavedení cirkularity v celém odvětví.”  

Postoj dvou klíčových producentů plastů – USA a Číny – během jednání je zatím nejasný. Spojené státy před časem zmírnily svůj postoj k omezování výroby plastů a lze předpokládat, že nová administrativa bude v tomto trendu pokračovat, což může ohrozit plastovou úmluvu jako takovou. Zatím není jasné, do jaké míry se zvolení prezidenta Donalda Trumpa promítlo už do postoje americké delegace v Busanu.

Jan Freidinger, vedoucí kampaně Zachraňme přírodu, říká:
“Ropný průmysl a na něj navázané státy tvrdě hájí své zájmy. Naprostá většina zemí, které chtějí účinné omezení plastového znečištění, musí začít stejně tvrdě hájit zájmy naší planety a budoucích generací. Není možné obětovat zdravé životní prostředí kvůli profitu několika málo států a korporací. Pro příští zasedání je úkol jasný: většina států musí prolomit vliv fosilního průmyslu a obstrukce několika málo států, aby mohla předložit účinnou dohodu se závaznými globálními cíli a opatřeními ke snížení produkce plastů. Musí usilovat o omezení nebezpečných chemikálií a zákaz jednorázových plastů a podpořit opětovné používání plastů.”