Ve středu proběhne na krajském úřadě v Ústí nad Labem ústní jednání účastníků správního řízení o nové výjimce na vypouštění rtuti z uhelné elektrárny Počerady. Elektrárna ze skupiny miliardáře Pavla Tykače loni neuspěla se žádostí o výjimku do roku 2027 a nyní žádá dokonce o výjimku do roku 2029. Místní spolky Zdraví pro Most, MY Litvínov, ekologické organizace Greenpeace, Hnutí DUHA a expertní skupina Frank Bold upozorňují, že takové prodloužení by bylo opět nezákonné, ale konstruktivně navrhují udělit výjimku na dožití elektrárny v omezeném režimu s emisními stropy. 

Elektrárna Počerady © (c) Greenpeace – Ibra Ibrahimovič

Uhelná elektrárna Počerady nadále překračuje limit na vypouštění toxické rtuti do ovzduší, aniž by měla platnou výjimku, a zůstává tak největším zdrojem vypouštění této toxické látky do ovzduší v ČR. Od roku 2021 měla elektrárna rozsáhlou výjimku (měla končit 30. června 2025), kterou však v srpnu 2024 zrušil soud z důvodu její nezákonnosti. Loni v září pak Ministerstvo životního prostředí zamítlo žádost elektrárny o novou výjimku, tentokrát koncipovanou až do 30. dubna 2027. Provozovatel elektrárny nyní žádá o ještě delší dobu výjimky, až do roku 2029, ale poprvé připustil odstavení elektrárny po jejím skončení.

Ekologické organizace Greenpeace, Hnutí DUHA a expertní skupina Frank Bold podaly připomínky v termínu stanoveném úřadem, kde dokládají neslučitelnost žádosti Počerad se zákonem. Pokud se úřad přesto rozhodne výjimku znovu udělit a právně tento krok obhájí, požadují organizace, aby výjimka byla spojená s dožitím elektrárny a obsahovala závazný termín odstavení k 17. 8. 2029 i přísnější emisními stropy. Elektrárna by tak směla vypustit dohromady maximálně stejné množství rtuti, jako kdyby plnila emisní limity pro rtuť a zůstala v provozu až do konce roku 2033.

Organizace upozorňují, že elektrárna už nyní není pro provoz elektroenergetické soustavy a zásobování elektřinou vůbec potřeba, jak ukázala analýza podrobných hodinových dat o výrobě a vývozu elektřiny. Vláda Petra Fialy navíc ve svém programovém prohlášení slíbila: „Omezíme udělování výjimek z limitů pro emise znečišťujících látek.“

Občanský spolek Zdraví pro Most, uvedl:

“Jako lidé žijící v blízkosti uhelné elektrárny Počerady chceme, aby bylo vypuštěno co nejméně znečištění. To dosavadní návrhy provozovatele na rtuťovou výjimku nesplňují a měly by se tedy změnit.” 

Petr Globočník z MY Litvinov, říká: 
“Lidé v regionu nemohou žít do nekonečna v nejistotě ohledně toho, jak dlouho ještě ponesou neadekvátní zdravotní zátěž v souvislosti s provozováním elektrárny Počerady. Provozovatel by měl dle mého za nesystémové výjimky velmi výrazně finančně podporovat region, nad to musí být definitivně jasno, jak dlouho ještě bude poškozováno zdraví obyvatel našeho kraje.”

Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, říká:
“Uhelná elektrárna Počerady není schopna plnit aktuální normy pro ochranu zdraví lidí a není potřeba pro zásobování elektřinou a stabilitu soustavy. Proto nedává smysl, aby měla emisní výjimky. A pokud ji dostane, pak leda s podmínkou definitivního odstavení a přísnými emisními stropy.”

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace, říká: 
“Celé je to absurdní. Provozovatel elektrárny Počerady měl už dávno snížit emise nebezpečné rtuti, ale místo toho si stále žádá o nové a nové emisní výjimky, které jsou čím dál tím delší. Úřady by takhle dlouho výjimku neměly vůbec vydat a když už, tak jedině na dožití elektrárny a s jasně definovaným množstvím emisí, které bude moci provozovatel ještě vypustit.”

Eliška Beranová, právnička Frank Bold Society, říká: 
“Ústní jednání je klíčovým milníkem správního řízení, kde mohou účastníci společně nalézt dohodu na takových parametrech výjimky, aby byla navzdory jejímu udělení zachována vysoká úroveň ochrany životního prostředí a lidského zdraví, jak vyžaduje zákon o integrované prevenci. Aktuální žádost provozovatele však těmto parametrům neodpovídá.”