Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš v rozhovoru pro deník E15 uvedl, že firma chystá na příští rok snížení provozovaného instalovaného výkonu v uhlí. Podle ekologických organizací Greenpeace a Hnutí DUHA si ale právě zveřejněný plán oslavné fanfáry nezaslouží a ve skutečnosti může spíše sloužit k zakrytí prodeje elektrárny Počerady firmě kontroverzního podnikatele Pavla Tykače.

Avizované odstavení elektráren Prunéřov I a několika bloků v Mělníku totiž není žádná novinka. U obou elektráren firma ČEZ už dlouho slibovala a plánovala jejich uzavření. V případě Prunéřova navíc došlo k rekonstrukci části elektrárny, a ČEZ tak počítá s dalším provozem elektrárny Prunéřov II. V lokalitě Mělník plánuje vystavět úplně nový uhelný blok o výkonu 307 MW.

Introduction of Last Gasp Report in the Czech Republic. © Petr Zewlakk Vrabec / Greenpeace

Protest Greenpeace před valnou hromafou ČEZ

Beneš v rozhovoru ani jednou nezmínil, jak firma naloží s jednou z největších a nejšpinavějších elektráren Počerady, o jejímž osudu zatím stále nebylo rozhodnuto. O ní má zájem kontroverzní podnikatel Pavel Tykač. Elektrárna Počerady spaluje ročně zhruba 5 milionů tun hnědého uhlí z Tykačova dolu Vršany. Prodej a prodlužování provozu této elektrárny by bylo v rozporu s cíli Státní energetické koncepce ČR (ta požaduje omezování nízkoúčinné výbory eletřiny z uhlí a využití uhlí přednostně pro teplárny), Politikou ochrany klimatu v ČR a samozřejmě s Pařížskou klimatickou dohodou, která má přednost před českými zákony.

V minulých letech se ČEZ uhelných elektráren zbavoval spíše prodejem. Elektrárnu Chvaletice prodal firmě Seven Energy a Tisovou Sokolovské uhelné. Obě elektrárny nadále fungují, ČEZ přesto tyto transakce vykázal jako snížení emisí. Dá se tedy předpokládat, že podobný scénář bude chtít polostátní firma zvolit i u elektrárny Počerady, kterou se navíc již jednou neúspěšně snažila prodat Tykačovi v roce 2017. Transakci tehdy zarazila dozorčí rada.

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, řekl:
“Počerady mají instalovaný výkon zhruba stejně velký jako všech těch několik elektrárenských bloků, které ČEZ plánuje uzavřít. A přestože je tato elektrárna technologicky zastaralá a z hlediska znečištění je nejhorší v ČR, generální ředitel ČEZ na ni při svém výčtu uzavíraných elektráren tak nějak pozapomněl. To nemůže být náhoda. Je jasné, že se právě teď potichoučku a za našimi zády schyluje k dalšímu byznysu ČEZu s uhlobaronem Pavlem Tykačem.”

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
“Je dobře, že ČEZ zavírá zastaralé uhelné elektrárny. Ale v případě Prunéřova I a Mělníku III se nelze zbavit dojmu, že teatrálně zabíjí dávno mrtvé elektrárny, aby zakryl, že ještě větší a špinavější provoz – elektrárnu Počerady – chce prodat uhlobaronu Tykačovi. Ten ji má v plánu provozovat další desítky let, výsledkem by tedy byl výrazný nárůst celkových emisí skleníkových plynů a plýtvání uhlí, které by mohlo ohrozit dodávky paliva pro teplárny.”