Všechny členské státy EU kromě Polska se dokázaly dnes po půlnoci dohodnout na dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. Polsko do posledních chvil dohodu blokovalo a nakonec své veto nepoužilo výměnou za doplnění závěrů o konstatování, že není ještě připraveno se k uhlíkové neutralitě do roku 2050 zavázat. Fakticky tak Polsko získalo výjimku, o které se bude debatovat na další Evropské radě v červnu 2020. K závazku na uhlíkovou neutralitu se nakonec přidala i Česká republika, přestože ho premiér Andrej Babiš v minulosti kritizoval. 

Climate Crisis Projection Action in Czech Republic. © Petr Zewlakk Vrabec / Greenpeace
K přijmutí uhlíkové neutrality vyzvalo Greenpeace premiéra originální projekcí na úřad vlády. (c) Greenpeace – Petr Zewlakk Vrabec © Petr Zewlakk Vrabec / Greenpeace

Jan Freidinger z Greenpeace k tomu řekl:
“Tuto dohodu vítáme, ale nejásáme. Aby celý svět naplnil cíle Pařížské dohody a ponechal planetu obyvatelnou i pro naše děti a příští generace musí dosáhnout uhlíkové neutrality všechny státy EU včetně Polska, a to  ještě dříve – pokud možno okolo roku 2040. Musí také výrazně snížit emise skleníkových plynů do roku 2030, alespoň o 65 % oproti roku 1990.” 

Lukáš Hrábek z Greenpeace říká:
“Je bezpodmínečně nutné přejít od slov k činům a začít okamžitě jednat. Čím rychleji začneme jednat, tím levnější a snažší bude naši zem a ekonomiku nasměrovat k uhlíkové neutralitě. Česko musí odstavit své uhelné elektrárny do roku 2030, výrazně navýšit své plány v oblasti čistých obnovitelných zdrojů, zastavit plýtvání energiemi, zvýšit efektivitu českého průmyslu a zároveň prosadit sadu opatření v zemědělství a lesnictví, které povedou k omezení emisí a efektivnějšímu ukládání uhlíku.”