Chcete udělat víc?
#ObnovitelnéZdroje #Ovzduší #ZměnaKlimatu Spolu pro klima

Vyzvěte vládu, aby plnila Pařížskou dohodu. Společně můžeme věci změnit!

Jdu do toho ×

Desítky lidí se dnes sešly na spontánní a narychlo svolané demonstraci před polskou ambasádou v Praze, aby demonstrovaly proti neochotě Polska přidat se k celoevropské dohodě na ochranu klimatu, která byla vyjednána v noci na dnešek. Hlavy všech ostatních států se v noci dohodly na dosažení klimatické neutrality v EU do roku 2050. Jedinou výjimkou je polský premiér Mateusz Morawiecki, který se opět nepodepsal pod společný cíl a vyjednal pro Polsko faktickou výjimku. Účastníci demonstrace proti tomu protestovali pomocí transparentů s nápisem: “Future = Carbon Neutrality” (Budoucnost = uhlíková neutralita). Z velvyslanectví nikdo nevyšel, přestože zde demonstranti zvonili. 

Lukáš Hrábek z Greenpeace řekl: 
“Polsko sice jednání o uhlíkové neutralitě nezablokovalo, ovšem jeho neschopnost přidat se ke společnému cíli podkopává úsilí Evropské unie být lídrem při řešení současné klimatické krize a oslabuje její vyjednávací pozici vůči dalším velkým světovým producentům skleníkových plynů. Navíc, pokud chceme udržet oteplení planety pod 1,5 stupni Celsia, a zabránit tak nejničivějším dopadům změny klimatu, podle vědeckých doporučení by nejen Evropa, ale celý svět měl být uhlíkově neutrální v roce 2050. To znamená, že vyspělé evropské státy by měly uhlíkové neutrality dosáhnout ještě dříve.”

Protest před polskou ambasádou. (c) Greenpeace – Petr Zewlakk Vrabec

Kristina Hamplová z Univerzit za klima řekla:
“I rok 2050 je podle mnohých odborníků pozdě a je frustrující, že se Evropa jako rozvinuté a historicky odpovědné společenství není jako celek schopna shodnout se ani na tomto minimu. Snižovat emise musíme začít hned. Touto akcí chceme vyjádřit podporu také polským studentům a studentkám protestujícím za klima.”

Michaela Pixová, koordinátorka Klimatické koalice, řekla: 
“Polsko se během jednání pokoušelo vyjednat odložení závazku uhlíkové neutrality na rok 2070. Takový závazek je naprosto v rozporu s vědeckými poznatky o změně klimatu a uhlíkovým rozpočtem, který světu zbývá.”

Z ambasády nikdo nevyšel. (c) Greenpeace – Petr Zewlakk Vrabec

Rozhodnutí polské vlády nepřipojit se zatím ke společným klimatickým cílům je navíc v přímém rozporu s přáním polské veřejnosti. Podle průzkumu Kantar si téměř 70 procent obyvatel a obyvatelek Polska přeje dosažení uhlíkové neutrality. 

Protest proti chování polských představitelů na mezinárodní scéně proběhl již brzy ráno i v Polsku. Organizace Greenpeace tam brzy ráno – jen několik hodin po skončení zasedání Evropské rady – promítala na chladicí věž největší uhelné elektrárny Belchatow tvář premiéra Morawieckého se slovy “Seriously?” (Vážně?).

Projekce na největší polskou uhelnou elektrárnu. (c) Greenpeace

Česká republika se k cíli uhlíkové neutrality včera přidala, přestože premiér Andrej Babiš tento plán hlasitě kritizoval. Nakonec ale souhlasil po navýšení peněz na transformaci ekonomiky a pomoc uhelným regionům a po ujištění, že Česká republika si může zvolit, jaké zdroje energie chce v budoucnu rozvíjet pro dosažení uhlíkové neutrality.

Ne demonstraci se sešli lidé z různých iniciativ. (c) Greenpeace – David Těšínský

Dnešní demonstraci za ochranu klimatu vyjádřily podporu environmentální organizace a iniciativy Greenpeace, Limity jsme my, Univerzity za klima, Klimakoalice, Calla, Doctors for Future, Zastavme elektrárnu Chvaletice, Ekumenická akademie, Centrum pro otázky životního prostředí, Česko proti chudobě, Veronica, Rodiče za klima Liberec, Wontanara, Mladí zelení, Svět bez válek a násilí, Educon, Socialwatch a veganský spolek Otevři oči.