Chcete udělat víc?
#ObnovitelnéZdroje #Ovzduší #ZměnaKlimatu Spolu pro klima

Vyzvěte vládu, aby plnila Pařížskou dohodu. Společně můžeme věci změnit!

Jdu do toho ×

Na dnešním zasedání Uhelné komise schválili její členové a členky plán práce a konkrétní úkoly pro pracovní skupiny. Cílem je předložit vládě v září návrh útlumu a konce spalování uhlí. Komise bude posuzovat i rychlý konec uhlí do 10 až 15 let, který může být nastartován růstem ceny emisní povolenky.

Komise se shodla, že na základě podkladů z pracovních skupin vzniknou 3 scénáře: scénář business-as-usual (tedy že stát nebude zasahovat do uhelné energetiky) s odklonem od uhlí do roku 2045 či 2050, scénář odpovídající německému přístupu – odklon do roku 2038 až 2040 a scénář s odklonem do roku 2030 až 2035.

Coal Excavator Action in Czech Republic. © Ibra Ibrahimoviç
Česko je uhelný skanzen, který pálí uhlí v elektrrárnách i domácích topeništích. (c) Greenpeace © Greenpeace – Ibra Ibrahimoviç

Rychlý konec uhlí (kolem roku 2030) je nutné navrhnout nejen kvůli splnění českého podílu na ochraně globálního klimatu, ale také kvůli tomu, že růst ceny emisní povolenky může uhelnou energetiku zlikvidovat dříve, než je plánovaná životnost uhelných elektráren. I proto musí Uhelná komise odpovědět na otázku, jak se bez uhlí obejít už za 10 let.

Ekologické organizace také podporují, aby v rámci řešení útlumu využívání uhlí došlo k odpisu zásob uhlí za tzv. územně-ekologickými limity těžby. Tento návrh přednesl dnes před Uhelnou komisí zástupce Ústeckého kraje (náměstek hejtmana Martin Klika). Odpis zásob je navíc už součástí usnesení vlády o těžebních limitech z roku 1991.

Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA a člen Uhelné komise za asociaci ekologických organizací Zelený kruh, řekl:
“Vědci hovoří jasně, s uhlím musíme skončit do roku 2030. Je to výhodné i pro naše zdraví, které trpí zplodinami. A v případě uhelných elektráren to je technicky možné, nejplýtvavější zdroje Počerady či Chvaletice a několik dalších by šlo vypnout hned, vyrábí jen na vývoz, a pokud rozhýbeme náhradu v obnovitelných zdrojích, můžeme se rozloučit se zbytkem. To, co to blokuje, jsou zájmy firem, které mají z uhlí zisky. Uhelná komise však musí sledovat veřejný zájem a navrhnout co nejrychlejší útlum a co nejdřívější konec uhlí.”

Jan Rovenský, člen Uhelné komise za Greenpeace ČR řekl:
“Dnes bylo definitivně potvrzeno, že jedním ze tří scénářů, který bude uhelná komise posuzovat, je ukončení využití uhlí v letech 2030 – 2035. Považujeme to za úspěch a dobrý základ k další práci. Kromě toho jsme jasně a rádi podpořili důležitý návrh předložený dnes na komisi Ústeckým krajem: urychlený odpis zásob uhlí za platnými limity těžby, který by umožnil uvolnění stovek kilometrů čtverečních pro územní a hospodářský rozvoj Ústeckého kraje.”

Na základě diskuse na dnešním jednání Uhelné komise zdůrazňujeme, že výše uvedená vyjádření členů Uhelné komise jsou projevem jejich osobního názoru, resp. názoru Zeleného kruhu a Greenpeace ČR, nikoliv názoru celé Uhelné komise.