Polské Regionální ředitelství ochrany životního prostředí ve Vratislavi rozhodlo, že projekt rozšíření dolu Turów dostane zelenou. Kladné stanovisko v procesu vyhodnocení vlivů na životní prostředí (tzv. EIA) vydali úředníci navzdory nesouhlasu české vlády a navíc jen několik hodin poté, co přijali kritické připomínky od německé veřejnosti. Rozhodnutí porušuje práva lidí vyjádřit se k záměru a přehlíží významné negativní vlivy, které by pokračující těžba a spalování uhlí z dolu Turów způsoboval globálnímu klimatu či v okolních zemích, a to především hrozbu, že by kvůli těžbě mohlo 30 tisíc lidí na české straně hranice přijít o pitnou vodu i vodu v krajině. 

Greenpeace považuje chování polských úřadů za skandální a arogantní a obrátí se proto stížností na stížností na Evropskou komisi. Ministr životního prostředí Richard Brabec na dnešní tiskové konferenci přislíbil, že se na Evropskou komisi obrátí také, hejtman Libereckého kraje Martin Půta potvrdil, že kraj využije i možnosti vymáhat práva občanů kraje u polských i evropských soudů.

Proti dolu na veřejném projednání vystoupili místní lidé z Uhlené, Václavic či Hrádku nad Nisou. Jejich připomínky polské úřady igonorovaly. (c) Greenpeace – Petr Zewlakk Vrabec © (c) Greenpeace – Petr Zewlakk Vrabec

Kromě stížnosti k Evropské komisi se Greenpeace společně s Libereckým krajem a místními dotčenými obcemi obrací peticí na členy a členky Evropského parlamentu. Petici je možné podepsat na adrese www.stopturow.cz a na různých místech Libereckého kraje do konce ledna. Již nyní má přes 6000 podpisů.

Nikol Krejčová, koordinátorka uhelné kampaně Greenpeace, říká: 
“Je vidět, že pro polské úřady nemají životy lidí žijících v pohraničí žádnou váhu. Proto se obracíme na orgány Evropské unie, aby se místních z Hrádecka a Frýdlantska v tomto sporu zastaly a zajistily, že kvůli těžbě uhlí neskončí bez vody. Jsme rádi, že se české ministerstvo životního prostředí podle svého vyjádření přidá a doufáme, že podnikne na evropské úrovni všechny možné kroky, aby práva českých občanů ochránilo.”