
“Systém, jakým získáváme potraviny, je špatný. Vlády pokračují v masivní podpoře korporací, které vyrábějí maso a mléko ve velkém, a zvyšují tím spotřebu živočišných produktů. Spotřebu produktů, které ohrožují zdraví naše, zdraví našich dětí a zdraví celé planety. Místo toho bychom měli podporovat stále rostoucí počet malých farmářů, kteří vyrábějí zdravé potraviny ekologicky šetrným způsobem, a pomáhat lidem se změnou jídelníčku, aby byl více založen na rostlinné stravě.”“Ve světě vzniká nové hnutí, které je hladové po lepších potravinách vyráběných v souladu s naším zdravím a životním prostředím. Společně se můžeme vymanit ze sevření velkých potravinářských firem, a vybudovat systém výroby potravin, které bude zdravé a udržitelné.”Studie také zkoumala, jakým způsobem se celosvětová nabídka a poptávka po živočišných produktech vyvíjela v čase. Od roku 1970 se populace zvířat chovaných na maso, mléko a vejce ztrojnásobila a živočišná výroba potravin nyní potřebuje 26 procent povrchu Země. V té samé době přitom Země přišla i v důsledku zvýšené spotřeby živočišných produktů o polovinu divoce žijících zvířat a rozsáhlou rozlohu unikátních ekosystémů, jakými jsou například tropické pralesy. [3]Greenpeace dnes spouští novou globální kampaň, která reaguje na rostoucí vliv živočišné výroby na veřejné zdraví, životní prostředí a světové klima. Organizace vyzývá k omezení živočišné výroby a spotřeby o 50 procent do roku 2050. Vyzývá vlády, aby ukončily podporu a dotace průmyslové výrobě potravin a místo toho pomohly farmářům, kteří dodržují principy udržitelnosti. Greenpeace také vyzývá vlády, aby se zasadily o větší dostupnost rostlinné stravy. Lidé po celém světě se podle organizace mohou přidat k hnutí, které požaduje omezení živočišné výroby.Poznámky pro editory:
[1] Less is More: Reducing meat and dairy for a healthier life and planet, Greenpeace International.
www.greenpeace.org/livestock_vision
[2] World Health Organization, http://www.who.int/mediacentre/news/releases/2017/running-out-antibiotics/en/
[3] Less is More: Reducing meat and dairy for a healthier life and planet, Greenpeace International. www.greenpeace.org/livestock_vision
Kontakty pro média:
Dawn Bickett, Meat and Dairy Comms Lead, Greenpeace International – fyzicky v USA: [email protected], +1 510 552 4984
Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, [email protected], +420 603 443 140
Katarína Juríková, koordinátorka zemědělské kampaně EU, Greenpeace Slovensko: [email protected],
Související články
-
Debata o evropských klimatických závazcích do roku 2040 začíná, dlouhý seznam výjimek budí nejistotu
Evropská komise dnes po dlouhém odkládání zveřejnila kompromisní návrh nových klimatických cílů do roku 2040. Unie by podle předloženého legislativního návrhu měla směřovat ke snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990. Nová pravidla ale také mluví o řadě výjimek.
-
Elektrárna Ledvice stále není schopna plnit limit na ochranu zdraví. Experti a ekologické organizace prosadili omezení úniku toxické rtuti
Expertní skupina Frank Bold a ekologická organizace Hnutí DUHA jako účastníci řízení o výjimce úspěšně prosadily snížení výjimkového limitu pro rtuť (z 22 na 17 ug/m3) a také zkrácení výjimky pouze do konce června 2026 místo původně provozovatelem požadovaného termínu do konce příštího roku.
-
COP29 skončil s nedostatečným cílem pro klimatické finance, pozornost se teď upírá na příští konferenci v Belému
Po dlouhých a náročných jednáních se dnes v brzkých ranních hodinách skončila konference úmluvy OSN o změně klimatu (COP29). Konference skončila minimální dohodou o novém veřejném…