Greenpeace-aktivisták STOP FRACKING feliratot helyeztek el a nyékpusztai gázmezőn álló fúrótoronyra. Az akcióval a rétegrepesztéssel, azaz fracking technológiával folyó gázkitermelés magyarországi betiltását követelik. Az aktivisták arra is figyelmeztettek, hogy a klímaváltozás miatt a földgázkitermelésnek és -felhasználásnak a lehető leghamarabb véget kell vetni, ezért a fúrótoronyhoz vezető utat „A klímaválság útjának” nevezték el.

Fotó: Greenpeace © Greenpeace

Az aktivisták Békés vármegyében, egy Sarkadkeresztúr melletti gázmezőn tiltakoztak, ahol fracking technológiával termel ki földgázt a magyar állam tulajdonában lévő MVM Zrt. a 2022 óta futó Corvinus projekt keretében. A technológia egyéb környezeti veszélyek mellett a talajvíz szennyeződéséhez vezethet, és így komoly kockázatot jelenthet az ivóvízellátásra és a helyi ökoszisztémára. A környezeti kockázatai miatt Európa több országában már betiltott eljárást itthon az amúgy is komoly vízhiánnyal küzdő Alföldön alkalmazzák.

Az aktivisták arra is figyelmeztettek, hogy az egyre súlyosbodó aszályokkal, hőhullámokkal,  pusztító esőzésekkel és villámárvizekkel kísért klímaválság miatt nincs idő tovább várni a cselekvéssel. A földgáztól a szénhez és a kőolajhoz hasonlóan mihamarabb, de legkésőbb 2035-ig meg kell szabadulni, hogy elkerülhessük a klímaváltozás legrosszabb forgatókönyveit. Ezért újabb földgázkutakat már egyáltalán nem lenne szabad fúrni.

Mindezek miatt a Greenpeace petíciót is indított, amelyben azt követeli, hogy

  • tiltsák be a frackinget Magyarországon is,
  • a kormány hagyjon fel a fosszilis energiahordozók, azaz a földgáz, kőolaj és szén támogatásával, és ezek helyett energiatakarékosságba, energiahatékonyságba és megújuló energiába fektessen,
  • hagyjanak fel a nyékpusztai gázmezőn a kitermeléssel, az okozott környezeti károkat állítsák helyre,
  • segítsék elő a klímaválság hatásaihoz való alkalmazkodást az egész országban.
Tiltsák be a frackinget Magyarországon is!

Cselekedj most, ne hagyd, hogy elfúrják a jövőnket. Írd alá a petíciót!

Aláírom

A Greenpeace korábban vizsgálta a levegő szennyezettségét a területen, amely során határérték feletti benzolmennyiséget mértek a levegőben. A benzol bizonyítottan rákkeltő anyag, a WHO állásfoglalása szerint biztonságos expozíciós szint nem is javasolható a vegyületre. Ezen felül a Greenpeace a Clean Air Task Force (CATF) munkatársa segítségével a klímaválságot súlyosan fokozó metán szivárgására, kiszellőztetésére is talált bizonyítékot. A mezőn mindemellett folyamatos a fáklyázás, amivel az itt kitermelt földgáz mintegy ötödét égették el 2023-ban.

„Egyértelmű, hogy Magyarországnak is cselekednie kell. Nem újabb, szennyező technológiával fúrt földgázkutakra van szükség, hanem arra, hogy segítséget kapjanak a klímaválság okozta hőhullámoktól és aszályoktól szenvedő, elsivatagosodó Alföldön élő magyarok. A fracking eljárást be kell tiltani Magyarországon, a közpénzeket pedig nem a klímaválságot fokozó fosszilisek támogatására, hanem a zöld átmenetbe, energiatakarékosságba, energiahatékonyságba és megújuló energiába, valamint az adaptációba kell fektetni” – mondta Perger András, a Greenpeace Magyarország klíma- és energiakampány-felelőse.

A nyékpusztai gázmező bővítésével összefüggő környezeti hatásvizsgálati eljárás jelenleg zajlik a Békés Vármegyei Kormányhivatalnál, a Greenpeace észrevételei itt találhatóak.

A Greenpeace részletes állásfoglalást tett közzé a frackinggel kapcsolatban, amely ezen a linken érhető el.

Látványos akcióval követeli a fracking betiltását a Greenpeace a nyékpusztai gázmezőn