W ramach globalnej kampanii na rzecz zmniejszenia produkcji plastiku jednorazowego użytku aktywistki i aktywiści Greenpeace przywieźli dziś pod siedzibę Nestlé Polska 350 kg plastikowych odpadów. Tyle opakowań jednorazowego użytku Nestlé produkuje w ciągu 5 sekund. Jednocześnie na elewacji budynku, w którym znajduje się siedziba Nestlé Polska, ekolodzy przykleili dużych rozmiarów transparent z napisem “#tochybatwoje, Nestlé”.

Dzisiejsza akcja to część międzynarodowej kampanii, której celem jest skłonienie Nestlé do zmniejszenia produkcji plastikowych opakowań jednorazowego użytku. Koncern Nestlé, największa firma w branży spożywczej na świecie, sprzedaje dziennie około miliarda produktów, z tego 98 proc. w opakowaniach jednorazowych. Ilość plastiku zużytego przez koncern w 2018 roku wyniosła 1,7 mln ton. To o 13 proc. więcej niż w 2017 roku.

– Świat dotknęła plastikowa epidemia, a jedynym lekarstwem, które może ją zwalczyć, jest ograniczenie produkcji tworzyw sztucznych jednorazowego użytku. Dotychczasowe deklaracje Nestlé są niewystarczające w stosunku do skali problemu, jaki firma generuje, pakując swoje produkty w tony plastiku. Choć koncern zapewnia, że zauważa problem, to cały czas nie zadeklarował jednoznacznie zmniejszenia ilości plastiku i zerwania z kulturą jednorazowości. Oczekujemy, że Nestlé w najbliższym czasie, zamiast roztaczać wizje o poprawie recyklingu i lepszych opakowaniach jednorazowych, jasno określi, kiedy i o ile zmniejszy ilość plastiku wprowadzanego na rynek – powiedziała Magdalena Figura z Greenpeace.

Pod międzynarodowym apelem do największych korporacji odpowiedzialnych za produkcję plastikowych odpadów podpisały się już ponad 3 mln osób na całym świecie. Jednocześnie w wielu krajach odbywają się akcje zwracające uwagę opinii publicznej na skalę problemu, którego znaczącą częścią jest produkcja plastikowych opakowań jednorazowego użytku przez Nestlé. W czwartek 11 kwietnia aktywistki i aktywiści Greenpeace zjawili się na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Nestlé w Lozannie. W środę 16 kwietnia dostarczyli pod główną siedzibę Nestlé w Szwajcarii 20-metrową bestię wykonaną z plastikowych odpadów, a na budynku rozwiesili ogromny transparent z hasłem “Nestlé, stop single use” (“Nestlé, porzuć jednorazowy plastik”).

Greenpeace domaga się od Nestlé udostępniania dokładnych danych dotyczących ilości wykorzystywanych plastikowych opakowań, przedstawienia konkretnych planów zmniejszenia ich zużycia oraz inwestowania w nowe sposoby dostarczania produktów do klientów. Petycję w tej sprawie można znaleźć pod adresem act.gp/plastik

Zdjęcia z wydarzenia do nieodpłatnego wykorzystania: https://www.flickr.com/photos/greenpeacepl/

Więcej informacji o produkcji plastikowych opakowań przez Nestlé znajduje się tutaj: http://greenpeace.org/poland/raporty/2447/nestle-czyli-gigantyczny-problem-odpadow-plastikowych/