Kolejna rekordowa edycja
Piąta, jubileuszowa edycja „Adoptuj pszczołę”, po raz kolejny udowodniła, że jest to jedna z największych akcja crowdfundingowych w Polsce pod względem liczby uczestników. We wcześniejszych edycjach wzięło udział łącznie ponad 30 tysięcy osób, w tym roku dołączyło do nich ponad 9600 kolejnych. Tegoroczna edycja akcji okazała się rekordowa zarówno pod względem liczby uczestników, jak i „adopcji” – ponad 140 000 wirtualnych pszczół znalazło swoich „opiekunów”. Do grona osób wspierających kampanię dołączyła w tym roku Dorota Wellman, która została oficjalną ambasadorką akcji.
– „Adoptuj pszczołę” co roku pokazuje, jak ważne dla Polek i Polaków jest dobro pszczół i innych owadów zapylających. Dzięki akcji tysiące osób angażują się w pomaganie pszczołom. Oznacza to nie tylko wirtualną adopcję. Wielu uczestników akcji buduje hotele dla owadów zapylających i opiekuje się nimi, inni tworzą ogrody przyjazne zapylaczom, biorą udział w badaniach naukowych – Wielkim Spisie Zapylaczy. Tym razem dzięki akcji stworzymy kluczową dla bezpieczeństwa pszczół Narodową Strategię Ochrony Owadów Zapylających – mówi Katarzyna Jagiełło, koordynatorka kampanii w Greenpeace Polska.
Od 5 lat dzięki akcji „Adoptuj pszczołę” w całej Polsce tysiące osób wspólnie z Greenpeace robią wspaniałe rzeczy dla owadów zapylających. To, co udało się dotychczas dla nich zrobić pokazuje, że Polacy kochają pszczoły i potrafią się odwdzięczyć za ich ciężką pracę. Od budowy hoteli dla dzikich zapylaczy, przez odbudowę pszczelej populacji po katastrofie w Przyczynie Dolnej, po badania naukowe w modelu nauki obywatelskiej. Więcej informacji na temat dotychczasowych edycji akcji można znaleźć na stronie adoptujpszczole.pl/jubileusz.
Narodowa Strategia Ochrony Owadów Zapylających
W tym roku dzięki „Adoptuj pszczołę” powstanie Narodowa Strategia Ochrony Owadów Zapylających. Powstawać będzie przy współpracy pszczelarzy, naukowców, praktyków rolnictwa przyjaznego pszczołom i wszystkich chętnych. Strategia będzie kompleksowym planem działań i zestawem rekomendacji, odnoszącym się do aktualnych wyzwań związanych z ochroną owadów zapylających. Dlatego ważnym elementem jej tworzenia będą analizy prawne i merytoryczne obecnych regulacji i przepisów, które mogą wpływać na sytuację pszczół, konsultacje z pszczelarzami i rolnikami, międzynarodowe konsultacje podobnych dokumentów, które funkcjonują w innych państwa UE, a także analizy badań naukowych nad owadami zapylającymi, w tym wyników trwającego od dwóch lat Wielkiego Spisu Zapylaczy. Strategia powstanie w pierwszej połowie 2018 roku, a do współpracy przy jego powstawaniu zostały zaproszone Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwo Środowiska.
Partnerem medialnym akcji „Adoptuj pszczołę” jest gazeta.pl. Z kolei osoby, które zdecydowały się na adopcję regularną, czyli comiesięczne darowizny na rzecz pszczół, otrzymają Pakiet Pszczelego Bohatera, w skład którego wchodzi m.in. kupon rabatowy na powieść „Rój” Laline Paull przekazany przez Wydawnictwo Prószyński i S-ka.

Wesprzyj działania na rzecz Polski przyjaznej pszczołom i innym dzikim zapylaczom 🙂
Działaj!